Projekty

Jaroměř vyhlásí soutěž na nový most přes Labe

Město Jaroměř na Náchodsku vyhlásí na konci srpna architektonickou soutěž na návrh nového mostu přes řeku Labe. Původní most na začátku června poškodila povodeň a bylo nutné jej strhnout. Stavba nového mostu by měla začít příští rok. ČTK to řekl starosta Jaroměře Jiří Klepsa.
„Zastupitelstvo města již schválilo podmínky pro architektonickou soutěž. Návrhy bychom chtěli získat do konce října, následně je posoudí porota a 7. listopadu rozhodne zastupitelstvo,“ řekl Klepsa. Podle něj se město bude snažit zahájit výstavbu mostu v polovině příštího roku.
Město dává přednost tomu, aby bylo zachováno architektonické řešení nábřežních pilířů bez podpěry v korytě řeky, celý most by měl být ocelový. Podle Klepsy je zatím předčasné hovořit o nákladech. „Podle hrubých odhadů odborníků by 15 miliónů korun bez DPH na stavbu mělo stačit,“ uvedl.
Rozvodněné Labe na začátku června rozštěpilo pilíř původního mostu uprostřed řeky, z mostu se také zřítila železná lávka. Most, který byl zejména spojnicí mezi školou Na Ostrově a hlavním náměstím, byl postavený v roce 1884, v roce 1931 přibyla boční lávka. Radnice po povodni a odstranění původního mostu uvažovala o vybudování provizorního mostku, v červenci však od svého plánu kvůli vysoké ceně provizorního přemostění upustila.

zpráva ČTK