Projekty

Island postaví po 1000 letech první chrám k uctívání Tóra a Ódina

Na kopci nad islandskou metropolí Reykjavíkem bude tento měsíc zahájena stavba velkého pohanského chrámu, kde budou moci Islanďané veřejně uctívat severské bohy Tóra, Ódina či bohyni Frigg. Půjde o první takovou svatyni na ostrově od vikinských dob, napsala agentura Reuters.

Obyvatelé Skandinávie začali opouštět víru v severské bohy kolem roku 1000 našeho letopočtu, kdy postupně konvertovali ke křesťanství. V poslední době ale moderní verze pohanství znovu získává na Islandu popularitu.
Novopohanské sdružení Ásatrúarfélag (Ásové se nazývají bohové v severské mytologii), které bylo založeno v roce 1972, uvádí, že počet jeho členů se za posledních deset let ztrojnásobil. Nyní má podle oficiálních statistik na ostrově s 330 000 obyvateli 2400 členů.
Chrám, který se bude tyčit na vrchu Öskjuhlíð, pojme na 250 lidí. Budou se zde konat svatby, pohřby a další rituální obřady, jako například udělování jména. Plánuje se ale také pořádání koncertů a podobných akcí.
„Domnívám se, že dnes už nikdo nevěří v jednookého muže, který jezdí na osminohém koni (Ódina),“ prohlásil islandský hudební skladatel Hilmar Örn Hilmarsson, který působí jako velekněz ve sdružení Ásatrúarfélag, jehož cílem je propagovat víru v severské bohy a konat pohanské obřady. „Vnímáme tyto příběhy spíš jako básnickou metaforu a manifestaci přírodních sil a lidské psychiky,“ dodal.
Stavba chrámu by měla být dokončena v příštím roce. Budova bude částečně zapuštěna do země a její klenba bude proměnlivým způsobem propouštět sluneční světlo v závislosti na ročních obdobích.
Podle islandského zpravodajského serveru Vísir Hilmarsson očekává, že nový chrám přitáhne do Reykjavíku také více návštěvníků ze zahraničí. Zájem o staroseverskou mytologii vzbudily v posledních letech mimo jiné populární filmy jako trilogie Pán Prstenů na motivy knihy J. R. R. Tolkiena či snímky z řad Thor a Avengers, v nichž vystupuje bůh hromu a superhrdina komiksů Marvel Tór.
Autorem chrámu je architekt Magnús Jensson.
zpráva ČTK

Podrobnější popis chrámu (anglicky) najdete zde.

Vizualizace architekta Magnúse Jenssona