Projekty

IPR Praha zpracoval aplikaci pro prohlížení 3D modelu města

Nová aplikace z dílny Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha) umožňuje prohlédnout si celou Prahu ve 3D. Na rozdíl od GoogleMaps a podobných projektů obsahuje aplikace i širokou škálu podrobných informací o každém objektu: zobrazit umí počet podlaží, ale třeba i vlastnické vztahy. 3D model tvoří více než 200 000 budov. 

„Náš 3D model je skutečně výjimečný. Jeho hlavní předností je skutečnost, že to není prostě jen trojrozměrné zobrazení města, jako kdybyste šli třeba do IMAXU. Náš model je složený z dat o jednotlivých objektech. Proto si v něm můžete vyhledat informace o každé jednotlivé budově v Praze,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

V aplikaci je možné vyhledávat podle adresy. Dům, který hledáte, se v mapě automaticky obarví. O každé budově se pak uživatel dozví, kolik má podlaží, jak je využívaná, kdo vlastní danou parcelu, a případně i to, který subjekt veřejné správy dům spravuje.

To ovšem není všechno. „Díky aplikaci si lidé mohou vychutnat i pohledy z nejznámějších pražských vyhlídek. Aplikace umí uživatele přenést na 24 míst, odkud se dá metropole obdivovat. Mezi mé oblíbené patří pohled z Novotného lávky nebo pohled z rampy Pražského hradu,“ dodává Boháč.

Aplikace umožňuje nastavit datum a denní dobu, v níž si chcete dané místo prohlížet. Proto je možné sledovat, jak se osvětlení jednotlivých míst v průběhu roku proměňuje nebo zjistit, jak se během dne mění stíny ve vaší ulici. Aplikace také umožňuje měnit podkladovou mapu – uživatelé tak mají na výběr mezi technickou mapou a ortofotem.

Rozsahem zobrazované zástavby a použitými technologiemi se jedná o unikátní aplikaci pro zobrazování 3D modelu města. Aplikace je založena na technologii ESRI. Její zpřístupnění odborné i laické veřejnosti je jedním z výsledků dlouhodobého sledování trendů ve správě a prezentaci 3D modelů měst. IPR Praha v červnu získal ocenění Special Achievement in GIS 2017 právě od společnost ESRI, což je největší světový dodavatel softwaru pro práci s prostorovými daty.

Aplikaci najdete na www.iprpraha.cz/3dmodel.

tisková zpráva

IPR Praha zpracoval aplikaci pro prohlížení 3D modelu městaIPR Praha zpracoval aplikaci pro prohlížení 3D modelu města