Projekty

Developer JRD letos chystá první energeticky aktivní bytový dům

Developerská společnost JRD, specializují se na nízkoenergetické a pasivní bydlení, loni prodala více než 100 pasivních bytů za 500 miliónů korun, což je meziročně o 200 miliónů Kč více. Letos chystá i první energeticky aktivní bytový dům.

Podle sdělení firmy jde o světový unikát, neboť srovnatelný projekt nikde dosud nestojí. Energeticky aktivní neboli plusové budovy vyrobí více energie, než samy spotřebují. Zatím se stavěly pouze jako rodinné domy a spíše ojediněle.

Dům by měl vyrůst v rámci další etapy stávajícího projektu Ecocity Malešice.

Energeticky aktivních budov i jako rodinných domů není dosud mnoho. Jednu z nich nechal postavit majitel JRD Jan Řežáb pro svou rodinu v Plzni-Bolevci. Loni za tento dům získal českého ekologického Oskara.

Rostoucí zájem Čechů o energeticky úsporné bydlení podle Řežába dokládá mimo jiné to, že ze všech loni dokončených bytů mají v nabídce už jen jeden. Proto letos společnost plánuje zahájit třetí etapu projektu Ecocity Malešice a Rezidence Trilobit na okraji Prokopského údolí. Připravovat bude i další bytové domy, například na Praze 4 v Libuši či dva nové projekty v Malešicích.

„Zvažujeme také vstup na mimopražský trh a uvažujeme i o expanzi do zahraničí. Zajímají nás naši nejbližší sousedé Německo a Rakousko, kde vidíme velký potenciál pro energeticky úsporné bydlení,“ naznačil další plány společnosti Řežáb.

zpráva ČTK