Projekty

Dálnice D8 z Lovosic k Bílince se řidičům otevře 14. května

Nový úsek dálnice D8 z Lovosic k Bílince se otevře pro řidiče 14. května. ČTK to řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Je to už druhý oficiální termín pro otevření 3,7 kilometru dlouhého úseku – z toho prvního vloni v prosinci na poslední chvíli sešlo kvůli chybám ve stavební dokumentaci.
Úsek stoupající od Lovosic do Českého středohoří je fyzicky hotový už přes čtyři měsíce, jenže na samém konci stavby se ukázalo, že ŘSD mělo v případě mostu u obce Vchynice povolení na úplně jinou konstrukci, než jaká nakonec vznikla. Povolená byla jedna konstrukce pro všechny pruhy, místo toho vznikla samostatná a oddělená konstrukce pro každý pár pruhů. Stavba je celkově jinak zkonstruovaná, na délku je složená z více dílů a neodpovídají ani rozměry – most je o 30 centimetrů delší a o 60 centimetrů užší.
Nové stavební povolení bylo vydáno v polovině dubna a ŘSD chce úsek otevřít za deset dnů. „Otevření by měl doprovázet slavnostní akt, který by měl být někdy dopoledne, kolem poledního pak na dálnici vyrazí auta," řekla ČTK Ledvinová.
První část stoupání z Lovosic do kopců vede ve stejných místech, kudy už auta kdysi jezdila po staré silnici E55. Dominantním prvkem je most nad obcí Vchynice, který měří na délku 243 metrů, je obalený v protihlukovém tubusu a podle povolení stál 410 miliónů korun. Zatím na něm bude povolena maximální rychlost 100 kilometrů za hodinu. ŘSD ale předpokládá, že měření hluku dopadne tak, že omezení časem zmizí.
Nový úsek za zhruba tři miliardy by měl ulehčit především Lovosicím, kterými nyní prochází obě přetížené objízdné trasy a doprava tam kvůli tomu často kolabuje. Předpokládá se, že nový úsek převede část dopravy na trasu okolo Teplic, po níž jezdí asi 8500 aut denně, zatímco kolem Labe směrem na Ústí jezdí nyní více než 10 000 aut denně.
Jen o týden dřív by se měly rozeběhnout práce na zbývajících 12,7 kilometrech dálnice, které ji napojí na severní část přes Krušné hory. Stavbu komplikovaly skoro dvě dekády spory mezi ekology a úředníky, které se podařilo aspoň zčásti vyřešit až letos na jaře. Na celkové dokončení stavby za odhadovaných 12 až 15 miliard je potřeba 30 až 32 měsíců, měla by tedy být hotová na přelomu let 2014 a 2015. Až bude dálnice hotová, měla by Praha získat dálniční spojení jak se severní polovinou Německa, tak i s půlmiliónovou podkrušnohorskou aglomerací.
zpráva ČTK