Projekty

ČVUT pomůže Národní sportovní agentuře s typizací sportovišť

Fakulta architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude Národní sportovní agentuře pomáhat s vytvářením standardizovaných sportovišť, která by měla ušetřit náklady. Do projektu se zapojí také Česká komora architektů a Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Všechny strany v areálu ČVUT podepsaly společné memorandum.

„Financování sportovišť se snažíme uchopit co možná nejodborněji. Standardizace sportovišť je správným krokem. Chceme investovat při maximální míře odporné podpory,“ řekl předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO).

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček jako zdařilý příklad typizace zmínil výstavbu nádražních nebo školních budov za časů Rakouska-Uherska. „Většina těch budov slouží dodnes. Tím jedním typem staveb se dalo na různých projektech uspořit, když se použil jeden tam, kde to šlo. Snad se to podaří i teď,“ uvedl Petráček.

Česká komora architektů si podle jejího předsedy Jana Kasla vytkla tři zásadní oblasti. Jednou z nich je dobře stavby umístit v zastavitelném území obcí. „Ne všechna sportoviště jsou umísťována tam, kde je to územně i koncepčně dlouhodobě výhodné. Dále je to otázka standardů, opakování typologií, vyzkoušených aktivit nebo vzorů sportovních staveb. Třetí oblastí jsou architektonické soutěže na sportovní areály. Soutěž je zpravidla zdrojem nejlepších návrhů,“ dodal Kasl.

Národní sportovní agentura byla zřízena loni v srpnu. Od ministerstva školství převezme rozdělování sportovních dotací. Peníze začne vyplácet od roku 2021, ale od letoška už pracuje na tvorbě nových dotačních programů. Na její hospodaření jde letos zhruba 85 miliónů korun. Ministerstvo bude do poloviny příštího roku už jen kontrolovat vyúčtování dotací za letošek a pak své působení ve sportu mimo školy definitivně ukončí.

zpráva ČTK