Projekty

Číňané vybudují u Pasohlávek lázně, koupili pozemky za 380 miliónů

Zástupci firmy Thermal Pasohlávky, kterou vlastní kraj a obec Pasohlávky, podepsali s čínskými partnery ze společnosti RiseSun smlouvy na prodej pozemků skoro za 380 miliónů bez DPH. U Pasohlávek by na nich měly vzniknou lázně za více než miliardu korun. Hotové mají být do sedmi let. Kraj tam zároveň postaví menší léčebný ústav se 160 lůžky.

Smlouvu podepsali předseda představenstva Thermalu Pasohlávky Martin Itterheim, člen představenstva Jiří Oliva a generální ředitel RiseSun Sü Ťie. „Pro nás to není konec, ale jen krok dopředu. Čekají nás další důležité kroky a těžká práce,“ řekl Sü Ťie. Podle něj je podpis smlouvy završením dvou let práce. Dodal, že firmu nyní čeká získávání stavebních povolení a dokončení všech detailů. Dál chce spolupracovat s Jihomoravským krajem a Pasohlávkami.

Společnost uhradila peníze za pozemek a složila také 100 miliónů korun jako bankovní záruku na to, že v místě postaví domluvený lázeňský komplex. „Společnost se zavázala podle kupní smlouvy, že do sedmi let zprovozní lázeňské centrum. Do tří let má mít územní rozhodnutí, do pět let stavební povolení a do sedmi let kolaudační rozhodnutí,“ uvedl Itterheim. Thermal Pasohlávky z lokality neodchází. Zůstane mu tam pozemek pro léčebný ústav. „Zároveň máme v majetku veškeré sítě a komunikace, takže budeme intenzivně spolupracovat,“ řekl Itterheim. Letos chce získat stavební povolení na menší léčebný ústav, který nebude součástí čínské investice.

Jednání s Číňany ohledně lázní začala už v minulém volebním období za vedení ČSSD a KDU-ČSL. Nové vedení kraje v čele s hnutím ANO pak zvažovalo dvě varianty, a to vznik společného podniku a pak následná stavba nebo prodej pozemků investorovi. Nakonec dostala přednost druhá možnost.

zpráva ČTK