Projekty, Průmysl a obchod

Byla dokončena nová budova Oftalmologického centra na Vinohradech

V Praze na Vinohradech byla dokončena výstavba budovy Oftalmologického centra, doplněná střediskem ambulantní péče. Nové prostory vysoce moderního pracoviště navrhla architektonická, projekční a stavebně-poradenská kancelář Obermeyer Helika, která se rovněž ujala role generálního projektanta. Budova vznikla rekonstrukcí a současně rozšířením stávajícího objektu nacházejícího se ve vilové zástavbě na pražských Vinohradech naproti vchodu do nemocnice Královské Vinohrady.

Tým společnosti Obermeyer Helika vypracoval koncept, který přirozeně respektuje typickou architekturu dané lokality, jež vznikla ve 20. a 30. letech minulého století. Výsledná budova o zastavěné ploše 232 m² tak zapadá vhodně a nerušivě do okolního prostoru s převážně tří- až čtyřpodlažními řadovými domy a dvojdomy. Rovněž použité materiály jsou charakteristické pro místní architekturu, a to kombinace omítky, režného zdiva a keramické střešní krytiny.

Nová budova Oftalmologického centra na VinohradechNová budova Oftalmologického centra na Vinohradech

Klasický vnější vzhled objektu kontrastuje s moderním interiérem, který zcela vyhovuje náročným požadavkům na špičkový zdravotnický provoz. Speciálních technických řešení bylo využito zejména při realizaci laboratoří, kde se předpokládá provoz oční tkáňové banky a kde platí nejpřísnější hygienické podmínky. Čisté prostory jsou řešeny pomocí systémové modulové vestavby a současně je zde navržen kontinuální monitoring čistoty vzduchu a povrchů, který zajišťuje požadované aseptické prostředí. Navzdory omezeným možnostem předem daných prostorů se kanceláři Obermeyer Helika podařilo zajistit veškeré technické podmínky provozu v požadované kvalitě.

Údaje o projektu:
Název: Oftalmologické centrum
Místo: Šrobárova 2112, Praha 3-Vinohrady
Autor (architekt): Obermeyer Helika, a. s., Ing. arch. Vasil Sobota
Investor: Ambulatorium Vinohrady, a. s.
Realizace stavby: sdružení Metrostav a Ekomont
Zahájení stavby: leden 2016
Dokončení stavby: prosinec 2016

tisková zpráva, wd