Projekty

Budova Masaryčky, nová dominanta Prahy s funkčním odvodněním MEA

Na konci října byla slavnostně stržena poslední část fólie, která chránila zlatý plášť nové budovy Masaryčky podle návrhu Zaha Hadid Architects. Jedinečná fasáda se tvořila 2,5 roku s důkladnou předpřípravou a stála 500 miliónů korun. Projekt revitalizace území Masarykova nádraží v Praze připravuje společnost Penta Real Estate ve spolupráci s Českými drahami a Správou železnic. Projekt získal nedávno od pražského primátora Cenu veřejnosti za skloubení moderní architektury s historií metropole. 

Součástí projektu byla i generální rekonstrukce ulice Na Florenci. Podle návrhu architektů vzniklo také nové náměstí před budovou Masarykova nádraží s tryskajícími fontánkami, novými vzrostlými stromy a lavičkami. 

Vodní fontány vznikly netradičním využitím zadlažďovacích poklopů MEA.  Ocelový zadlažďovací poklop MEA XP se zatížením až D400 kN je standardně dodáván ve čtvercových tvarech. 

Podle architektonického záměru byl v tomto případě na zakázku upraven tvar, rozměr i příprava pro instalaci vodních trysek s osvětlením. Kolmý způsob vložení dlažby oproti ostatnímu dláždění zarámoval nový funkční prvek náměstí. Vodní prvky mění nejen výšku, ale i barevnost při vybraných příležitostech.

Poklopy MEA z kompozitů, nerezi, oceli nebo plastu jsou určeny pro venkovní i vnitřní využití.

Více o zadlažďovacích poklopech MEA ZDE

Více o projektu Masaryčka spojuje.