Projekty

Brno opravilo krematorium za skoro 40 miliónů

Brněnský magistrát za téměř 40 mil. Kč opravil krematorium s okolím a vybudoval v jeho sousedství nové pavilony s obchodními prostorami. Práce trvaly necelý rok. Rekonstrukce má přinést pietnímu místu důstojnost a pozůstalým větší komfort, řekl ČTK brněnský primátor Roman Onderka.

„Ústřední hřbitov je největším a nejdůležitějším hřbitovem v Brně. Na majestátnosti mu ve 20. letech minulého století dodalo velmi ceněné Wiesnerovo krematorium. Ale stejně jako lidé i stavby podléhají času,“ uvedl Onderka. Rekonstrukce podle něj budově vrátila její původní krásu a také ji vylepšila a zmodernizovala.

Opravy se dočkaly všechny ploché střechy krematoria, obřadní síň a vestibul dostaly klimatizaci. „Upravené jsou interiéry salónků pro pozůstalé a místnosti pro vystavení zesnulého,“ informovala mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová. Podle ní se rekonstrukce dotkla také zázemí pro zaměstnance a prostor, kde se nacházejí chladicí zařízení pro uložení zesnulých. Oprav se dočkalo i kolumbárium.

Nově vznikl jednopodlažní pavilon, v němž je prodejna květin spojená s občerstvením a také kamenictví. „Zrekonstruovali jsme i parkoviště, kde je elektricky ovládaná brána se závorami,“ doplnila Haluzová.

U vstupu na hospodářský dvůr se nachází další nový pavilon, kde je kontaktní místo pro pozůstalé. „Pohřební a hřbitovní služby města Brna tam poskytují kompletní pietní služby včetně sjednání obřadu nebo vyzvednutí urny s ostatky zesnulých,“ dodala mluvčí.

Autorem stavby, vizualizací a generálním projektantem je autorský tým společnosti Pam Arch, s. r. o., pod vedením Ing. arch. Roberta Ševčíka a Ing. Kateřiny Vaníčkové

Foto najedte zde.

zpráva ČTK, wd