Projekty

Brno hledá projektanta na Janáčkovo kulturní centrum

Město Brno hledá projektanta na stavbu Janáčkova kulturního centra. Úkolem projektanta bude dispoziční řešení budovy a samotný koncertní sál, sdělila v tiskové zprávě mluvčí sálu Kateřina Konečná. Podle primátora Brna Petra Vokřála je výběr projektanta dalším důležitým krokem k výstavbě. Janáčkovo kulturní centrum vznikne na rohu Besední a Veselé ulice skoro za 1,3 miliardy korun. Nabídne 1250 míst. Město chce zahájit stavbu sálu na konci příštího roku.

Termín na podání přihlášek je do 27. června. „Projektant navrhne dispoziční řešení vnitřku budovy, jako například šatny, kanceláře, zkušebny, společné prostory, ale také samotný sál, jeho tvar, velikost, rozmístění sedadel, odhlučnění, materiály obkladů a podobně,“ uvedla Konečná.

Podle ní by měl být dodavatelem dokumentace tým odborníků a autorizovaných osob. „Nebudou ho tvořit jen projektanti a architekti, ale především odborníci na akustiku,“ uvedla. Město požaduje, aby projektanti měli zkušenosti s projektováním koncertních sálů, ale i se stavbou velkých objektů a stavbami v památkových zónách. „Máme signály, že se o projekt zajímají odborníci z několika zemí, nejen evropských,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno, která najde v Janáčkově kulturním centru zázemí. Více než sto členů Filharmonie Brno totiž hraje a zkouší v nevyhovujících podmínkách.

O vítězi rozhodne odborná komise. Její složení zatím není jasné, jedním z členů by však mohl být nový městský architekt Michal Sedláček. „Po kvalifikačním kole bude následovat soutěžní kolo, ve kterém rozhodne cena projektu. Následné projekční práce pak potrvají přibližně rok,“ uvedla Konečná. Mezi tím se podle ní bude pracovat na rozdělení financování mezi město, kraj a stát.

V místě nejprve vzniknou garáže bezmála pro 200 aut. Pokud nenastanou problémy, mohla by na stavbu garáží plynule navázat samotná stavba sálu.

zpráva ČTK