Projekty

Bjarke Ingels představil v Praze architektonickou studii Vltavské filharmonie

Dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group v únoru 2024 předá podrobnou architektonickou studii Vltavské filharmonie. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby. Aktuální stav studie v Praze osobně odprezentoval zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels.

Podrobná studie rozvíjí soutěžní návrh, se kterým studio BIG zvítězilo před rokem a půl v mezinárodní soutěži. „Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Proudy veřejnosti a pražská belvederová náměstí spojují městský život s hudbou v jejím srdci. Pražské sály jsou stvořené dominanty na pohled, vyladěny pro zvuk, orchestrovány funkčně i pro spojování lidí. Z této rytmické struktury vystupuje symfonie kolonád a balkonů jako platforma pro veřejný život. Expresivní i pragmatická, nová filharmonie se stane klíčovou dominantou Prahy. Od řeky až na střechu,“ popisuje Bjarke Ingels, který architektonickou studii osobně představil nejprve 24. ledna v Centru architektury a městského plánování na přednášce Urban Talks a následně i o den později na tiskové konferenci.

Bjarke Ingels v Praze foto: Martin Malý

“Na dopracování architektonické studii pracovali odborníci z celého světa. Při dopracování reagovali na připomínky soutěžní poroty, ale také širší veřejnosti, která se aktivně zapojila do procesu úpravy návrhu. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví řádově více zelených ploch a významně posílí i spojení s řekou,” vyjmenovává jen některé změny náměstek pražského primátora pro územní rozvojPetr Hlaváček. „Vltavské filharmonie nebude pouze novým koncertním sálem, stane se především otevřeným kulturním a vzdělávacím centrem, které bude sloužit veřejnosti.”

“Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,” dodává vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí a jedná jak se studiem BIG, tak i budoucími uživateli Vltavské filharmonie. Její otevření je naplánováno na rok 2032.

Veřejnost se bude moci s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy, či projektem ve 3D realitě seznámit až do 18. února v CAMPu v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.

Některé ze změn, které vznikly dopracováním soutěžního návrhu Vltavské filharmonie, na kterém za poslední rok a půl pracovali stovky odborníků z celého světa:

 • Hlavní sál byl upraven tak, aby umožnil lepší výhled a akustiku
 • Zkušebna orchestru upravena pro dosažení skvělých akustických podmínek a velikosti jeviště identické s tím v hlavním sálu
 • Malý sál byl upraven tak, aby bylo dosáhnuto lepší akustiky, výhledů a napojení na foyer
 • Došlo k úpravě multifukčního sálu tak, aby se dosáhlo větší míry všestrannosti a funkčnosti vč. druhého balkonu
 • Přidání eskalátorů pro lepší přístup veřejnosti na střechu
 • Foyery byly upraveny tak, aby poskytovali velkorysou plochu na osobu a přehledný prostor pro cirkulaci
 • Byl upravený design kreativního hubu zaručující vyšší efektivitu a funkčnost prostoru spolu s lepší akustikou
 • Upravený školní sál s velkorysou variabilní plochou, vylepšenou akustikou a denním světlem
 • Návrh restaurace byl upraven tak, aby došlo ke zlepšení funkčnosti a zajištění intimnějšího zážitku 
 • Bistro s výhledem na město bylo doplněno o mezanin, který umožňuje navýšení kapacita zlepšení funkčnosti prostoru 
 • Krajinářské úpravy a návrh lokality byly vypracovány tak, aby došlo ke zdokonalení cirkulace pěších, zlepšení dopravní situace a navýšení množství zelených ploch
 • Upravený design budovy umožňuje lepší spojení s řekou 
 • Návrh budovy rozpracován tak, aby došlo k lepšímu propojení s nábřežím a viaduktem