Přednášky, exkurze

VELUX Daylight Talks: Byl už někdo naštvaný kvůli slunečnému dni?

„Basa tvrdí muziku, světlo udává tón architektury“ – přednášky Daylight Talks, pořádané během světového kongresu architektů v Kodani, přinesly unikátní pohled na moderní architekturu.

V rámci kongresu UIA 2023 hostila iniciativa DAYLIGHT & ARCHITECTURE renomovaného kanadského architekta Omara Gandhiho. Jeho přednáška byla součástí cyklu Daylight Talks a prezentovala ji rektorka Královské dánské akademie Lene Dammand Lund.

Architekt Omar Gandhi je proslulý svým osobitým a vizionářským přístupem k architektuře. Díky rozmanitému portfoliu projektů, které lehce spojují funkčnost, udržitelnost a estetiku, stále posouvá hranice architektonického designu. Jeho práce mu vynesla uznání na národní i mezinárodní scéně.

Strhující projev Omara Gandhiho s názvem „Using Light as Architectural Narrative“ odhalil posluchačům jedinečný tvůrčí proces integrace světla jako součásti architektonického příběhu a jeho transformační role při utváření prostor. 

Prostřednictvím rodinných domů na kanadském venkově, navržených se skromným rozpočtem, předvedl, jak světlo a ohleduplnost ke krajině mohou vytvořit budovy, které nejen slouží svému účelu, ale píší i svůj vlastní příběh. Gandhi výmluvně zprostředkoval poetické aspekty světla a zdůraznil, jak světlo může vyvolat emoce, zlepšit zážitky a stát se nedílnou součástí architektonických příběhů.

Účastníci byli seznámeni s portfoliem jeho projektů, ve kterých je denní světlo ústředním designovým prvkem. V diskusi pak mohli posluchači klást otázky přímo Omaru Gandhimu, což umožnilo zajímavou výměnu nápadů a hlubší pochopení jemné souhry světla a architektury.

V této části Gandhi rozvedl, jak vnímá světlo jako element, který do architektury vnáší naději, zdraví a ducha. „Byl už někdo naštvaný kvůli slunečnému dni?“ položil řečnickou otázku. Uměním je oslavovat něco, co zároveň umíte ovládat, dodal s odkazem na skutečnost, že přirozené světlo je sice základem zdravých budov, ale příliš mnoho světla může mít i negativní efekt. Proto ovládání světla a přivedení vlastního, jedinečného světla do každé budovy bude vždy zvyšovat její kvalitu.

Na světovém kongresu architektů UIA proběhly ještě dvoje hovory z cyklu Daylight Talks, první vedla dánská architektka Dorte Mandrup (Northern Light), druhou připravil ateliér Grafton Architects (The Geography of Hope). Prezentaci Omara Gandhiho si můžete přehrát  zde.

Online hovory „Daylight Talks“, kde uznávaní profesionálové sdílejí své nápady  a zkušenosti, nabízejí cenné lekce nejen pro architekty a designéry, ale také pro studenty architektury. Tyto přednášky VELUX Group pořádá ve spolupráci s jednotlivými školami architektury a jsou podporovány Mezinárodní unií architektů (UIA) a Evropskou asociací pro architektonické vzdělávání (EAAE). Daylight Talks jsou součástí globální iniciativy pro sdílení zkušeností nazvané DAYLIGHT & ARCHITECTURE, která podporuje důležitost role denního světla v architektuře. V předchozích a stále dostupných online přednáškách se lidé mohou dozvědět o nových přístupech ke světlu. Daylight Talks mohou poskytnout architektům, designérům a studentům nový a jedinečný úhel pohledu: Sluneční světlo je důležitou součástí stavby, proto by mělo být součástí projektování stavby.

Na předchozí přednášky se můžete podívat na odkazu daylightandarchitecture.com, včetně té zatím poslední ‘Between Capricorn & Cancer’ by SHAU Architects

www.velux.cz