Přednášky, exkurze

Přednáškový cyklus Kra/jiná

Michelle Delk, Snøhetta /NO, USA + Thomas Kissling, Vogt Landscape Architects /CH
Název: Za hranicemi / Voda je živel bez vlastností
KDY: čtvrtek 2/5 2024 19.30
KDE: CAMP Praha – Vyšehradská 51, Praha 2

Květnová přednáška o architektuře s názvem Za hranicemi bude patřit americké krajinářské architektce Michelle Delk z renomovaného norského studia Snøhetta. Její přednáška představí opětovné využití a transformace prostorů s ohledem na danosti místa. Ve dvojpřednášce vystoupí Thomas Kissling, zástupce švýcarského Ateliéru Vogt Landscapes Architects. Přednáška s názvem Voda je živel bez vlastností představí tři tematické okruhy přístupů ke krajině věnující se práci s vodou.

Michelle Delk je hlavní krajinářskou architektkou studia a působí v New Yorku. Je aktivní členkou správní rady Urban Design Forum v New Yorku a rady The Cultural Landscape Foundation. V roce 2023 byla povýšena do Americké společnosti krajinářských architektů (ASLA), přednáší na konferencích a univerzitách po celém světě. Ve své práci využívá již existující prvky, preferuje jejich opětovné využití a transformace prostorů s ohledem na danosti místa, včetně všech sociálních a kulturních aspektů. Spojuje obory architektury a krajinářství a představí, jak se princip adaptivního opětovného využití promítá do jejích projektů. Přednáška s názvem Za hranicemi se bude věnovat tématu krajiny a lidských interakcí s ní. Studio Snøhetta je známé svým zájmem o životní prostředí a kulturní přístup. Často pracují se stavbou jako krajinou Bibliotheca Alexandria či nová budova Opery v Oslu.

Přednáška Thomase Kisslinga s názvem Voda je živel bez vlastností představí tři tematické okruhy přístupů ke krajině věnující se práci s vodou. Zaměří se na otázky budoucích metropolitních krajin v kontextu klimatických změn. A představí vize na konkrétním výzkumu – projektu Scalo Farini v Miláně, který vznikl ve spolupráci Günthera Vogta a studia OMA včetně dalších přírodovědných či inženýrských oborů. Thomas Kissling bude polemizovat o neviditelném designu a jeho vlivu na ekologickou udržitelnost krajinářské architektury na příkladech projektů Park Hyatt v Curychu nebo Laban Dance Center v Londýně od švýcarských architektů Herzog & de Meuron. V neposlední řadě se zaměří na vodu jako symbol veřejného blaha a její význam a dostupnost v městském prostoru. Ateliér Vogt Landscapes Architects založil v roce 2000 Günther Vogt, profesor na vysoké škole ETH v Curychu, ateliér od té doby rozšířil svou působnost do několika dalších evropských měst (Londýn, Berlín a Paříž).

www.kruh.info