24. cyklus přednášek o architektuře spolku Kruh s názvem Kra/jiná se letos věnuje krajinářské architektuře. Dubnový večer s názvem Město a divočina / Přežití městského parku bude patřit berlínskému ateliéru LOIDL Landscape Architects, který se věnuje otevřenému i diskurzivnímu přístupu a příkladným proměnám nevyužitých míst ve městech. Ve společné přednášce se představí spolu s tuzemským zahradním architektem a specialistou na historické tradice parků Ondřejem Fousem, který se podílel například na realizaci veřejného prostoru Národního muzea v Praze.
Atelier LOIDL je berlínský krajinářský ateliér, který se specializuje na přeměny opuštěných prostorů ve městech. Jedním z jejich významných projektů je přeměna parku na bývalém železničním kolejišti Gleisdreieck poblíž Potsdamer Platz v Berlíně. Tento prostor byl dlouhodobě nevyužitý. Nový krajinářský návrh přinesl velkorysé, ale zároveň poetické a jednoduché řešení, které zahrnuje různorodé funkce, hřiště, sportoviště, komunitní zahrady a odpočinkové prostory. Atelier Loidl se pravidelně účastní mezinárodních architektonických soutěží, zvítězili v návrhu na podobu klíčových veřejných prostorů v Bratislavě (Náměstí SNP a Kamenné náměstí), podíleli se i na projektu Vltavské filharmonie ve spolupráci s mezinárodními týmy ateliérů Barozzi Veiga a M1 zaujali druhé místo. Martin Schmitz se v atelieru Loidl věnuje návrhu konceptů se zaměřením na ekologické a sociální cíle. Od roku 2019 vyučuje na katedře krajinářské architektury a designu na LU Hannover.
Přednáška s názvem “Město a divočina” ukáže, jaké nástroje využít k její tvorbě a jak ji v městském prostředí zachovat: „Chápeme město jako texturu, jehož součástí je i krajinářská architektura. …. Preferujeme město, ve kterém architektura nejen obklopuje interiérový prostor, ale slouží také jako vnitřní stěna venkovního prostoru. Textura proto vyžaduje jasně definované prostory, které mají schopnost podporovat identifikaci a vyzývat k smyslové inteligenci. Město je výchozím bodem plánovacích snah, naopak divočina může být neplánovaný, spontánní a překvapivý prvek městské krajiny” dodává k přednášce krajinářský architekt Martin Schmitz.
Přednášku doplní Ondřej Fous, který je mnohostranným odborníkem působícím v oblasti zahradnictví, zahradního navrhování a péče o rostliny. Kromě toho je také vysokoškolským pedagogem a publicistou, který se dlouhodobě angažuje v boji za obrodu zahradnického řemesla. Jedním z jeho významných projektů bylo krajinářské řešení a revitalizace Čelakovských sadů a okolí Národního muzea v Praze, kde se autorsky podílel na tvorbě prostoru, který nabízí místo pro odpočinek, setkávání a relaxaci v centru města. Ondřej Fous také spravuje Zámecké zahradnictví Ctěnice a je aktivní v TRSEM – Trvalky Semanín, kde se věnuje propagaci a šíření informací o trvalkách a jejich využití v zahradní architektuře. V přednášce s názvem „Přežití městského parku„ se zaměří na zelené veřejné prostory a jejich transformaci v důsledku pandemie covid-19. Hlavními tématy budou udržitelnost historických tradic a zvyklostí v parcích, a bude se také věnovat hledání divočiny ve městě. Po přednášce bude následovat krátká diskuse s oběma účastníky.
Přednáška s názvem Město a divočina / Přežití městského parku se zástupcem z berlínského ateliéru LOIDL Martina Schmitze a českého zahradníka Ondřeje Fouse se uskuteční ve čtvrtek 4. dubna 2024 od 19h30 ve CAMP Praha. Přednáška bude probíhat v anglickém a českém jazyce. Základní vstupné na akci je 150 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 130 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut.
WEB: kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz
Tisková zpráva