Aktuality

Počet certifikovaných budov v ČR vzrostl o 15 procent na 130

V Česku je 130 budov s certifikací, nejčastěji BREEAM nebo LEED, a jejich počet se meziročně zvýšil zhruba o 15 procent. Mezi kritérii pro udělení certifikátu jsou například spotřeba energií, spotřeba a užívání vody, kvalita materiálů nebo napojení dané budovy na MHD. ČTK to sdělil předseda představenstva České rady pro šetrné budovy Leoš Vrzalík.

První certifikovanou budovou v ČR byla v roce 2009 centrála ČSOB v Praze-Radlicích. „Byla zároveň první i v regionu střední a východní Evropy. Ještě v roce 2011 těch budov bylo jen deset, od té doby jejich počet začal strmě růst,“ uvedl Vrzalík.

Nejrozšířenějšími systémy pro certifikaci jsou BREEAM a LEED. LEED hodnotí osm kategorií, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody. Větší počet bodů získá budova, která používá energii z obnovitelných zdrojů, nejvíce v případě, pokud si ji vyrábí sama. U vody se hodnotí jak vnitřní spotřeba při mytí nebo splachování, tak vnější jako například zalévání.

„Důležité je rovněž to, na jakém místě se budova nachází. Lepší je, když je postavena na brownfieldu než na zelené louce. Důležitá je také poloha, blízkost MHD, zda se tam dají zaparkovat kola, nebo zda je tam dobíječka pro elektromobily,“ doplnil Vrzalík. Významná je také kvalita prostředí, například zda jsou koberce z přírodních nebo syntetických materiálů. Hodnotí se též výměna vzduchu nebo přístup k dennímu světlu.

Co se týká stavebních materiálů, upřednostňovány jsou ty obnovitelné, jako například dřevo. Naopak nejméně žádoucí jsou beton nebo sklo. „Budova musí získat v každé kategorii určitý počet bodů. Nejde to tak, že by v nějaké měla nulu a v jiné to nahnala,“ uvedl dále Vrzalík.

Mezi budovami, které certifikát obdržely, převládají kanceláře s téměř třípětinovým podílem plochy. Následují maloobchodní řetězce a skladové a logistické haly. Kanceláře mají většinou certifikát v rámci systému LEED. Podle počtu bodů se přiřazuje certifikát určité úrovně. Nejvyšší je platinová, v Česku ji má například budova Corso Court v pražském Karlíně.

Podle Vrzalíka už většina firem, zejména nadnárodních, vyžaduje, aby budova, ve které chtějí mít svoje kanceláře, byla certifikovaná. „Tím je to obchodně zajímavé i pro developery, protože budova se lépe pronajímá nebo prodává,“ dodal Vrzalík.

Nejvíce certifikovaných budov v Česku připadá na Prahu, z celkových 130 téměř dvě třetiny. Následují Středočeský (14 procent), Moravskoslezský (11 procent) a Jihomoravský kraj (šest procent).

V podílu certifikovaných budov na jejich celkovém počtu je podle Vrzalíka Česko ve střední a východní Evropě lídrem. V Evropě jsou na tom nejlépe Velká Británie a Německo.

zpráva ČTK