Personálie

Skansku v ČR a na Slovensku povede Roman Wieczorek

Novým ředitelem stavební firmy Skanska v Česku a na Slovensku je ode dneška Polák Roman Wieczorek. Ve funkci nahradil Dana Ťoka, který byl ve čtvrtek jmenován ministrem dopravy. Wieczorek zároveň zůstává viceprezidentem v týmu, který je zodpovědný také za další součásti firmy ve střední Evropě. Skanska to oznámila na svém webu.

Roman WieczorekSkansku v Česku od poloviny listopadu, kdy byl Ťok představen jako kandidát na ministra dopravy za hnutí ANO, vedl finanční ředitel firmy Patrik Choleva. Změna na postu statutárního ředitele nijak nezmění strategické směřování Skansky, uvedla firma. Wieczorek chce nadále „budovat firemní kulturu založenou na etických hodnotách a naprosté transparentnosti“. Ťok stál v čele Skansky od února 2008.

Wieczorek do Skansky nastoupil v roce 1998, v minulosti pracoval v její polské součásti mimo jiné jako její generální ředitel. Ve funkci výkonného viceprezidenta švédské Skansky působí Wieczorek od roku 2010. Jeho odpovědností byla kromě rozvoje podnikání ve střední Evropě také oblast etiky v celé skupině Skanska. Narodil se v roce 1957 v Poznani a vystudoval práva na zdejší univerzitě Adama Mickiewicze.

Skupina Skanska v Česku zahrnuje společnosti Skanska, Skanska Reality a Skanska Property Czech Republic. Celá skupina se loni kvůli odpisu aktiv propadla do ztráty 888 miliónů korun, o rok dříve měla zisk po zdanění 357 miliónů korun. Podle společnosti hospodářský výsledek ovlivnilo také to, že manažeři jedné z divizí údajně účetně zkreslovali výsledky. Skansce loni meziročně klesly i tržby ze stavební činnosti, a to o 23 procent na 12,4 miliardy korun.

zpráva ČTK
zdroj foto www.group.skanska.com