Personálie

Kolín hledá nového městského architekta

Kolín vypíše výběrové řízení na nového městského architekta, který by podle radnice měl podléhat přímo starostovi a více se podílet na formování urbanistického rozvoje města. Současnému architektovi Jiřímu Košťálovi, který působil spíše jako konzultant, vyprší smlouva koncem letošního června. Na tiskové konferenci to řekl starosta města Vít Rakušan (STAN).

Na výběru nového architekta se bude podílet komise sestavená ze zástupců vedení města i opozice, ale především odborné veřejnosti. Košťálova smlouva je z roku 2003 a podle starosty již neodpovídá moderním trendům v městské architektuře. Výběrové řízení bude trvat půl roku až rok, mezidobí překlene Kolín s některým místním architektem, uvedl Rakušan.

„Příští týden budeme na Radě města schvalovat zadávací podmínky pro výběr nového architekta,“ řekl starosta. Dodal, že podmínky budou definovány moderněji než dosud, a především tak, aby byl architekt spíš než státní správě k dispozici samosprávě, respektive odboru regionálního rozvoje. „Pan inženýr Košťál působil především jako konzultant pro stavební úřad. My si myslíme, že funkce architekta je velmi zásadní pro to, jak bude veřejný prostor vypadat a fungovat, a byli bychom rádi, kdyby architekt byl přítomen častěji, aby probíhaly pravidelné konzultace s vedením města,“ upřesnil Rakušan.

Komise, v níž kromě politiků zasednou i zástupci České komory architektů nebo Institutu rozvoje a plánování hlavního města Prahy, by podle Rakušana měla být dostatečnou garancí toho, že se podaří vybrat architekta se zkušenostmi s moderním pojetím práce.

„Považuji to za velmi důležitý krok, za něco, co by městu Kolínu mohlo v jeho strategickém rozvoji pomoci více, než na první pohled vypadá,“ dodal Rakušan. Podle něj městský architekt nemá být konzultantem, ale navrhovatelem myšlenek a iniciátorem řešení.

zpráva ČTK