Návrh novely stavebního zákona podle české pobočky Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) umožňuje budoucí devastaci kulturních památek, včetně těch pod ochranou UNESCO. Zákon podle ní vznikl netransparentně v režii stavební lobby. Český národní komitét ICOMOS to uvedl v tiskové zprávě. Stejně jako v případě otevřeného dopisu rektorů několika vysokých škol a historiků umění nebo prohlášení Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, uvádí český ICOMOS, že předložený věcný záměr zcela ignoruje celou oblast péče o památky.
„Musíme konstatovat, že návrh je v rozporu s platnými zákony i s povinností respektovat mezinárodní úmluvy, kterými český stát potvrdil zodpovědnost zachovat kulturní odkaz minulých epoch,“ uvedl Václav Girsa, prezident české rady ICOMOS. Návrh zákona v dnešní podobě podle něj směřuje k úplnému okleštění principů ochrany veřejného zájmu na uchování hodnot kulturního dědictví. Počítá se zavedením fikce souhlasu ve stavebním řízení, tedy pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena. „V této lhůtě však není možné zpracovat vyjádření u větších staveb nebo projektů zasahujících do památkově chráněných území. Zrušením institutu závazných stanovisek (památkářů) a podřízením památkové péče rozhodování stavebního úřadu fakticky ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče,“ obává se Girsa. „Sdílíme názor, že je zapotřebí hledat cestu, jak urychlit proces přípravy nové výstavby. Nemůžeme však nahradit současný a příliš složitý systém procesem, jenž umožní ohrožení kulturního dědictví včetně životního prostředí. Zlepšit život drobným stavebníkům je chvályhodné, ale psát zákony na míru developerům je v právním státě nepřijatelné,“ dodal.
ICOMOS také kritizuje to, že návrh novely stavebního zákona připravili místo úředníků Ministerstva pro místní rozvoj právníci Hospodářské komory. Ta podle rady není odpovědná za ochranu veřejných zájmů, hájí pouze ekonomické zájmy svých členů. Předložený záměr je velmi vstřícný k developerům a dalším stavebním podnikatelům, míní Girsa.
Český národní komitét ICOMOS je součástí nevládní organizace Mezinárodní rady památek a sídel, která sdružuje odborníky z oblasti historického urbanismu, ochrany města a krajiny, architektury a památkové péče. Od roku 1972 plní úlohu hlavního odborného poradce UNESCO v otázkách kulturního dědictví.
zpráva ČTK, wd