Konference, semináře

Xella představila na konferenci Xella Dialog 2023 zajímavé stavby, novinky a služby

Tři poslední ročníky, pořádané formou on-line konference, se setkaly s úspěchem, proto se i letošní Xella Dialog 2023 uskutečnil v úterý 17. října 2023 touto formou. A i letos představila společnost Xella na konferenci novinky a služby pro snadné projektování a realizaci staveb.

Tématem letošního ročníku byla „Statika, akustika, detaily v projekční a stavební praxi“ a účastníci se v jeho průběhu seznámili s řadou technických řešení a doporučení v oblasti bytových domů a řešení problematických detailů v projektech tak, jak je připravili specialisté Kompetenčního centra společnosti Xella.

V průběhu konference Xella Dialog 2023 se zástupci společnosti Xella a jejich hosté zaměřili na možnosti záměny železobetonových a keramických konstrukcí zděným systémem Silka včetně jeho statiky a akustiky. Pavel Červík, manažer pro klíčové projekty společnosti Xella a Jakub Podešť, technický poradce – statik společnosti Xella, prezentovali v prvním bloku konference výhody využití velkoformátové výstavby s tvárnicemi Silka Tempo a služeb Xella blue.sprint pro jednotlivé skupiny zákazníků (developeři, projektanti, stavební firmy), názorně je představili na projektech jednotlivých staveb – bytového projektu Rezidence Triangl, bytového domu Francouzská a bytového domu Diorit v Brně. Ze slovenských bytových staveb představili zástupci společnosti Xella na konferenci bytový dům Kalinčiakova ve Zlatých Moravcích. V centru pozornosti byly i systémové tepelněizolační omítky a další sortiment společnosti Xella pro bytové projekty a služby Kompetenčního centra společnosti Xella.

Xella na konferenci představila také novinku v překladech, která hravě překlene široké otvory. O těch na Xella Dialogu podrobně informovala produktová manažerka společnosti Xella Ludmila Šmerdová. Peter Snopko, tajemník sdružení SLOVENERGOokno, seznámil účastníky konference se správným osazením stavebních otvorů okny či dveřmi, a to nejen v návrhu projektu, ale také na stavbě.

Konference Xella Dialog 2023 také připomněla, že řešení prostorového ztužení staveb se stává klíčovým tématem nejen v projekční fázi, ale také v procesu realizace. V této části programu byly za účasti Ondreje Štepanovského, technického poradce – statika z Kompetenčního centra společnosti Xella, diskutovány zejména problematické detaily v projektech a jejich eliminace z pohledu statiky stěn, pilířů a stropů. Xella i tady nabídla optimální řešení, která zajišťují potřebnou pevnost a stabilitu konstrukce.

Na závěr bylo připraveno ohlédnutí do minulosti a přítomnosti a připomenutí si letošních jubilejních 100 let od vzniku pórobetonu. S hostem konference Andreasem Radischevskim z Xella International se diskutovalo o budoucnosti v oblasti implementace BIM v různých zemích a rozšíření BIM modelů o data udržitelnosti produktů, díky čemuž se zjednoduší analýza životního cyklu, a tím výpočet uhlíkové stopy stavby.

Záznam z konference Xella Dialog 2023 naleznete na www.xella-dialog.cz.