Konference, semináře

V CAMPU budou přednášet belgičtí architekti

Xaveer de Geyter pracoval 10 let jako hlavní architekt v kanceláři OMA jednoho z nejvýznamnějších architektů současnosti Rema Koolhaase. Před dvaceti lety založil vlastní kancelář, jejíž projekty představí na červnové přednášce spolku KRUH. Doplní ho NU architectuuratelier, belgické studio věnující se experimentální architektuře. Přednáška z cyklu Belgická inspirace se uskuteční ve čtvrtek 6. 6. od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha. Přednášky budou v angličtině. Vstupenky je možné koupit přes GoOut.

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad. „Belgická architektura se stala velmi progresivní poté, co se v Belgii začaly konat veřejné soutěže o kvalitní návrhy. Prostor dostaly i nezavedené ateliéry a kvalita stavěných budov se rapidně zvedla. V současnosti se jezdí za architekturou do Belgie, jako se jezdívalo do Švýcarska či Holandska,“ dodává Marcela Steinbachová.

Jarní cyklus přednášek věnovaný belgické architektuře zakončí jeden z nejvýznamnějších vlámských architektů současnosti Xaveer De Geyter. Pracoval 10 let coby hlavní architekt kanceláře Rema Kollhaase. V roce 1988 založil vlastní kancelář XDGA, která v současné době zaměstnává přes 50 architektů a pracuje po celém světě. V Praze bude během své přednášky s názvem Dát prostor životu hovořit o důležitosti kontextu v architektuře, a to nejen z pohledu fyzického (čím je objekt obklopen), ale především z pohledu kulturního, sociálního i ekonomického. „Základem architektury v našem způsobu práce je provádět pečlivý rozbor kontextu. Tento rozbor přináší nové otázky, otevírá neprozkoumané oblasti, odhaluje skryté příležitosti nebo spojuje neslučitelné,“ říká k tématu přednášky Xaveer de Geyter.

Kancelář XDGA získala mnoho ocenění nejen v Belgii, ale i na mezinárodní úrovni. Celkem pětkrát byli nominováni na Cenu Mies van der Rohe, a to především za veřejné stavby jako například Fakultu ekonomie a univerzitní kampus v Gentu či Evropské kolegium v Bruggách. Mezi nejslavnější realizace Xaveera de Gyetera patří umělecká škola Sint-Lucas v Gentu. „Xaveer De Geyter paří mezi přední představitele současné vlámské architektury. Desetiletá zkušenost u Rema Kollhasse se projevuje v jeho tvorbě, která je na mezinárodní scéně velmi oceňována. Máme proto velkou radost, že pozvání do Prahy přijal,“ říká k přednášejícímu Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

NU architectuuratelier je studio, které založili tři společníci – Armand Eeckels, Halewijn Lievens a Arunas Arlauskas v Gentu. Zaměřuje se na experimentální architekturu. Typický je pro ně neformální přístup k bydlení, jako například přestavby industriálních budov na bytové jednotky nebo stavba domů, které se mohou flexibilně přizpůsobit potřebám jeho uživatelů. Ateliér byl nominovaný na Cenu Mies van der Rohe a Belgickou cenu za architekturu s projektem C-mine Expeditie. Jedná se o rekonstrukci starého důlního komplexu, který dnes slouží jako kulturní a zábavně-vzdělávací park pro děti i dospělé, kde se mimo jiné pravidelně konají výstavy a umělecké performance. NU architectuuratelier je autorem nejvyšší věže komplexu, ze které je vidět do okolní krajiny i na celý bývalý průmyslový areál.

Více informací najdete na www.kruh.info.

tisková zpráva, wd