Konference, semináře

Konference České schody

20. 05. 2024 : 13:15 – 19:00

V pondělí 20. 5. 2024 v CAMP Praha proběhne již třetí ročník odborné konference ČESKÉ SCHODY.

Navazuje na dvě předchozí konference, věnované tématům návrhu a realizací schodišť významných českých architektů a pořádané ve spolupráci s FAST VUT v Brně (2017) a FA ČVUT v Praze (2018). Hlavní příspěvek letošní konference přednese významný zahraniční host, architekt Kazunori Fujimoto, který promluví o svých projektech minimalistických betonových schodišťových spirál. Se svými příspěvky vystoupí Magdaléna Rochová, David Kotek, Jan Pěnčík, Jakub Potůček, David Wittassek a Břetislav Eichler. 

PROGRAM KONFERENCE
CAMP Praha – 20.05.2024
13:15 – 13:30
Zahájení konference – konferuje Martin Kloda
13:30 – 14:30
Břetislav Eichler – Muzeum KRNAP model spirály
Jan Pěnčík – Fibonacciho schody
David Kotek – Schody ve mlýně
14:30 – 15:00
Coffee braek
15:00 – 16:00
Jakub Potůček – Moderní schodiště od 1895 po dnešek
David Wittassek – Schodiště pohledem architekta/amatérského fotografa
16:00 – 16:30
Coffee braek
16:30 – 18:00
Magdaléna Rochová – Bílé schodiště a další práce
Kazunori Fujimoto – Works
18:00
Křest knihy SCHODY 1 od nakladatelství Kant
Závěr konference a neformální setkání

Projekt České schody
Projekt České schody zahrnuje jak odbornou konferenci s významným zahraničním hostem z Japonska Kazunori Fujimota, tak i vydání unikátní fotografické publikace o 350 stranách.

Kniha prezentuje ve fotografii unikátní realizace významných českých architektů ze 70 ateliérů .
Mezinárodní přesah a přínos celé akce pak umocní týdenní cesta architekta Kazunori Fujimota po České republice.

V rámci své cesty po Česku se setká na jednotlivých realizacích přímo s jejich autory. Takto mu představíme jak moderní současné realizace, tak několik skvostů minulosti (Hol-Ka, Náplavky, Lasvit, Ještěd, Pardubice – Automatické mlýny, Litomyšl, Vilu Tugendhat v Brně, Zlín, Jurkovič, Ostrava). Součástí projektu budou také přednášky architekta Kazunori Fujimota na fakultách architektury v Praze, Liberci a Brně.
Konferenci a cestu architekta Kazunori Fujimota připravuje a koordinuje Břetislav Eichler.

Kniha
Stěžejní součástí celého projektu je vydání reprezentativní monografie SCHODY 1 – Monografie schodišť od českých architektů za posledních 30 let.
Kniha prezentuje ve fotografii unikátní realizace významných českých architektů z 70 ateliérů a její součástí je také ucelený odborný text Jiřího Plose – Schody a schodiště jako kulturní fenomén aneb o smyslu, významu a účelu schodů a schodišť.

V knize naleznete realizace od autorů:
Evy Jiřičné – AI Design, Stanislava Fialy – FIALA NĚMEC, Josefa Pleskota – AP Ateliér, Romana Kouckého – koucky-arch.cz, Martina Rajniše – Huť architektury, Štěpána Valoucha a Jiřího Opočenského – OVA, Lenky Křemenové a Davida Maštálky – a1 architects a mnoha dalších.
Knihu připravuje tým: Ester Havlová, Hana Procházková, David Wittasek, Karel Kerlický, Martin Kloda a Břetislav Eichler.
Kniha vychází v nákladu 1500 ks v rozsahu 350 stran s fotografiemi ze 104 realizací u nakladatelství KANT Karla Kerlického.

SCHODY 1
Konferenční sleva knihy v CAMPU 20. května 2024:
111 knih za cenu 1111 Kč

Více informací o práci Břetislava Eichlera najdete na stránkách FB, kde budou uveřejněny i další informace o chystané publikaci i konferenci:
DNA DESIGN betonové schody – Concrete stairs from Brno,
milovníky schodů sdružuje ve skupině Schody, beton a design – stairs, concrete and design, kam se neváhejte přidat, pokud jsou schody a architektura také vaše slabost.

Podle podkladů pořadatele

Související články: