Konference, semináře

Design a dostupnost bydlení na konferenci reSITE 2018

Ve dnech 14.–15. června 2018 se ve Fóru Karlín v Praze koná konference reSITE. Sedmý ročník se bude věnovat budoucnosti bydlení a bydlení budoucnosti. Vystoupí na 50 mezinárodních mluvčích ze 30 zemí světa a kolem unikátního 360° pódia se očekává více než tisíc architektů, plánovačů, inovátorů a lídrů veřejného i soukromého sektoru. Jaká jsou řešení z pohledu architektury, designu, politiky a ekonomiky, pro udržitelnost bytové a rezidenční výstavby a kvalitu života?

Kromě přednášek, diskusí a panelů se chystá premiéra očekávaného dokumentu Elevation z produkce Dezeenu, knižní autogramiáda Reiniera de Graafa i běh s architektem Michelem Rojkindem. Součástí programu bude rovněž série interaktivních workshopů koncipovaných kurátory unijního projektu Shared Cities: Creative Momentum.
Podrobnosti najdete např. na fb zde.

Hlavní téma: bydlení
Alternativní modely vlastnictví, financování a městská regenerace jsou v centru pozornosti v současném rozvoji měst na celém světě. „Bydlení se vždy odlišuje od ostatních typů realit a developmentu, protože se jedná o velmi osobní věc, která je úzce spojená s naším pocitem pohody a kvalitou života ve městě. Cena bydlení se stala pro naši generaci po celém světě tím nejtíživějším strašákem. Města se nyní snaží najít řešení, jak bydlení udělat dostupnějším.“ – Martin Barry, šéf reSITE.
„To, co na městech nejvíce milujeme, z nich udělalo luxusní artikl. Právo na město začíná s právem na bydlení, a proto potřebujeme rozvíjet takové strategie, technologie a ochranné mechanismy, které umožní vytvářet bydlení pro všechny obyvatele – férově, udržitelně a bez diskriminace. Odtud se odvíjí téma reSITE 2018 Accommodate,“ vysvětluje nový hostující kurátor Greg Lindsay, autor, novinář a urbanista.

Vystoupí globální trendsetteři
Celkem padesát renomovaných hostů. Jedna z hlavních přednášek bude patřit Richardu Burdettovi, respektovanému profesoru urbánních studií na London School of Economics a řediteli Urban Age a LSE Cities.
Sou Fujimoto, jeden z nejobdivovanějších japonských architektů, je proslulý zapojováním zelených prvků do architektury. Jeho velkolepé projekty změní tvář několika francouzských měst – Paříže, Marseille či Nice.
– Šéfdesignér konceptu Mini Living Oke Hauser představí koncept bydlení, jehož filozofií je minimální stopa pro životní prostředí. Mini living je nová součást portfolia automobilové značky Mini – BMW.
Jeanne Gang, významná architektka a zakládající partnerka chicagského Studia Gang, představí svou současnou práci koncipovanou pro MoMA „Foreclosed: Rehousing the American Dream“ o tom, jak se mění americký sen o bydlení.
– Přivítáme zakladatele Rojkind Arcquitectos Michela Rojkinda, který byl označen magazínem Wallpaper magazine za jednoho ze „150 hybatelů, buřičů a tvůrců, kteří přetvořili svět v posledních 15 letech“. Jeho poslední dokončená stavba, koncertní a kulturní sál Foro Boca v Mexiku, byla nedávno otevřena za velkého zájmu světových médií.
Mirik Milan, noční starosta Amsterdamu, vysvětlí, proč a jak Amsterdam institucionalizoval noční život.
– Světoznámá choreografka Elizabeth Streb promluví o své práci na pomezí tance a akrobacie, jež reflektuje ikonické stavby ve veřejném prostoru.
– Bydlení v betonovém podtrubí? James Law představí OPod od Cybertecture, futuristický koncept, schopný obstát v městech s nedostatkem prostoru.
– Mezi „bottom-up“ iniciativami představíme inovátory z URBZ Matiase Echanova & Rahula Srivastavu a zakladatele Dark Matter Labs Indy Johara.

Moderace se ujmou editoři předních světových médií, mezi nimi zakladatel Dezeenu Marcus Fairs, producentka Monocle 2 Carlota Rebelo a Rob Bole, generální ředitel Citylabu.

Více než konference: bohatý program
Filmy
reSITE uvede premiéru očekávaného dokumentu Elevation z produkce Dezeen o tom, jak drony promění města. Film bude promítán na hlavní stagi 14. června, za přítomnosti Marcuse Fairse, režiséra, a architekta a umělce Liama Younga. Young spolu s Timem Maughanem natočili vůbec první krátký film pouze za použití dronů, In The Robot Skies. I ten bude na programu, za doprovodu obou tvůrců.

Workshopy Shared Cities
Odpolední sekce ve čtvrtek 14. června bude patřit sérii workshopů, vybraných kurátory projektu Shared Cities: Creative Momentum. Workshopy povedou experti převážně se Střední Evropy a Německa, a budou se týkat spolubydlení, sdílení, vytváření vazeb a sociálních kontaktů v rámci sousedství, využívání dat a zdrojů. Budou probíhat formu hry i zážitkových formátů. Kapacita bude přednostně nabídnuta registrovaným účastníkům konference, volná místa budou otevřena veřejnosti. Registrace nutná na reSITE.org.

Autogramiáda: Reinier de Graaf
Nizozemský architekt a partner renomovaného studia Rema Koolhaase OMA Reinier de Graaf představí v Praze svou zbrusu novou knihu „Čtyři stěny a střecha“ (Four Walls and a Roof): „Architektura bude vždy nedokonalá, dokud ji budou koncipovat, vytvářet a stavět lidé.“ Financial Times i The Guardian označily knihu za nejlepší titul roku 2017.

Run With Rojkind
Architekt a umělec mnoha talentů Michel Rojkind je také vášnivým běžcem. Připojte se v sobotu 16. června k městskému běhu s Michelem Rojkindem, který bude zakončen v Manifestu. Nepoběží se o závod, ale pro radost. Meeting point, trasa a registrace budou zveřejněny na reSITE.org. Kapacita omezená.

Diskusní salon reSITE
Veřejný diskusní salon se uskuteční ve středu 13. června v hotelu Emblem. Hlavním hostem bude Oke Houser, kreativní šéf Mini Living. Akce bude přístupná zdarma, registrace via reSITE.org.

reSITE dinner a party
Čtvrteční večer 14. června bude patřit recepci a party s mezinárodními hosty koneference, která se uskuteční v Bokovce na Starém Měste. Po úvodní části večera pro zvané se od 10 hodin večer dveře otevřou všem příznivcům reSITE.

Registrace na konferenci probíhají on-line na tickets.resite.org zde. Program najdete zde.

tisková zpráva