Sdružení Kruh připravilo celoroční cyklus přednášek českých i zahraničních architektek. Od března do prosince se v Praze představí významné osobnosti – architektky, zakladatelky a kreativní ředitelky úspěšných českých i evropských studií, jejichž realizace uspěly v mezinárodním měřítku. Úvodní večer bude patřit desítce tuzemských autorek; jejich tvorbu uvede architekt Martin Rajniš.
„Již několik let jsme svědky toho, že významná architektonická studia jsou zakládána ženami. Řada z nich stojí za výraznými realizacemi. Uznání se dostává i čím dál více architektkám v rámci muslimského a třetího světa. Další z žen se aktivně podílejí na tvorbě podmínek, ve kterých architektura vzniká,“ říká iniciátorka přednáškového cyklu Marcela Steinbachová.
Pořadatelům podle ní nejde o konfrontaci pohlaví, reagují prý spíše na zřetelný fenomén. Série přednášek zároveň vytváří prostor pro konfrontaci lokálního a mezinárodního prostředí, vybízí k výměně zkušeností a snad i motivaci stávajících studentek architektury k samostatné tvorbě. Program přednášek je na www.kruh.info.
Jarní část cyklu se bude konat v prostorách Veletržního paláce (Studio Hrdinů, Korzo), podzimní pak v kině Světozor. Pozvání občanského sdružení Kruh přijaly architektka a zakladatelka Studia Mecanoo Francine Houbenová, Kristine Jensenová (Kristine Jensens Tegnestue), která vystoupí společně s Iwonou Wilczekovou z polského studia db2 architekci. O svých vizích a zkušenostech budou následně během podzimní části programu v Praze přednášet i Dorte Maldrup Poulsenová (dorte mandrup arkitekter) a Caroline Bosová z nizozemského UNStudia, která stojí za realizací Erasmova mostu v Rotterdamu či Muzea Mercedes Benz ve Stuttgartu.
Občanské sdružení Kruh již 15 let pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Od roku 2011 pořádá celorepublikový festival Den architektury.
zpráva ČTK