Konference, semináře

Architekt Adam Gebrian provede zájemce budovou hlavního nádraží v cyklu „Nejošklivější architektura Prahy”

Největší dopravní uzel, místo pro setkávání, nákupní středisko a hlavně vstupní brána do hlavního města, to je pražské hlavní nádraží, které bude cílovou stanicí druhého pokračování cyklu „Nejošklivější architektura Prahy“.

Prohlídka prostor nádraží se uskuteční 24. 11. od 18 hodin a průvodcem je tentokrát architekt a propagátor architektury Adam Gebrian. Série přednášek „Nejošklivější architektura Prahy“ odstartovala v září 2015. Odborníci, kteří prohlídky vedou, se snaží představit tyto architektonicky rozporuplné stavby v širším kontextu a odhalovat jejich kvality. Akci organizuje umělecká platforma Scholastika, která se v roce 2016 stane vyšší odbornou školou.

Po úspěšném prvním díle cyklu, kdy zájemce po budově Nové scény Národního divadla provázel Vladimír 518, se přesuneme od normalizační budovy ke stavbě, která v sobě snoubí původní secesní podobu od architekta Josefa Fanty, novější část od autorského kolektivu Danda, Bočan, Šrámek, Šrámková, Trnková, Rothbauer  ze sedmdesátých let i současnou rekonstrukci. „Hlavní nádraží je další velmi diskutovanou budovou, má zajímavou minulost a zároveň je místem, kde denně projdou tisíce lidí. Málokdo z nich má čas zastavit se a na chvíli se nad architekturou hlavního nádraží zamyslet, proto ji chceme představit široké veřejnosti z trochu jiné perspektivy,“ vysvětluje ředitel vyšší odborné školy Scholastika a umělec Evžen Šimera.

„V hale nad kolejištěm probíhá rozsáhlá výměna jednotlivých dílů konstrukce. Naše prohlídka bude pravděpodobně jednou z posledních možností, kdy můžete vidět nejvyšší ocelovou konstrukci své doby v původním stavu,“ říká architekt a teoretik architektury Adam Gebrian. Gebrian se namísto vlastní architektonické praxe rozhodl jít cestou propagátora architektury. Za svou neúnavnou publikační a diskusní činnost a aktivitu, která ve veřejném prostoru zvýšila povědomí o architektonické kultuře, získal v roce 2015 titul Architekt roku. Součástí prohlídky bude také slide show prezentace historie, současnosti a budoucnosti budovy hlavního nádraží, kterou připravil architekt Petr Kučera.

Sraz k prohlídce proběhne před hlavní budovou, přímo pod nápisem HLAVNÍ NÁDRAŽÍ v 17:45. Kapacita je omezená, je proto nutné si místa předem rezervovat ZDE. Prezentace v prostoru hlavního nádraží vzniká díky spolupráci s Českými drahami a společností Grandi Stazioni. Vstupné na akci je zdarma.

tisková zpráva