Knihy

Nové vydání Ročenky české architektury představuje výjimečné tuzemské stavby

Ročenka české architektury
  • Vychází 24. Ročenka české architektury
  • Uvádí nejlepší stavby české architektury pohledem architekta Pavla Nasadila
  • Ročenku vydává nezisková společnost PROSTOR – architektura, interiér, design

Nejlepší architektonické stavby Česka v období předešlých dvou let představuje už téměř čtvrt století Ročenka české architektury. Pravidelně informuje odbornou i laickou veřejnost o situaci v oboru a přináší nové podněty a inspiraci. Editorem ročenky je vždy některý z praktikujících architektů, tím letošním je známý český architekt Pavel Nasadil.

Uznávaná referenční publikace se stala vyhledávaným zdrojem informací pro architekty, studenty architektury, investory, developery i širší veřejnost. Nabízí jedinečné pohledy na špičkovou českou architekturu, odhaluje její nové trendy. Vychází v nakladatelství Prostor – architektura, interiér, design již po dvacáté čtvrté. Za výjimečným grafickým zpracováním ročenky stojí přední české grafické Studio Najbrt. 

Křest Ročenky české architektury

„Do výběru postoupily stavby, které mají téma a celospolečenský dopad na společnost jako celek, nebo na komunitu. Stavby v ročence tvoří soubor šablon, které by měly inspirovat veřejné i soukromé zadavatele, jak mohou ovlivnit svojí stavbou společnost,“ uvádí editor letošní ročenky Pavel Nasadil, zakladatel a hlavní architekt ateliéru FAM Architekti.

Ročenka představuje širokou škálu staveb. Zahrnuje projekty krajinného rázu, mezi které patří například nový hřbitov ve volné krajině navazující na starou barokní kapli a soukromá domácí škola zasazená do přírody. Ročenka dále ukazuje příklady výjimečných soukromých developerských projektů, jako je objekt v Praze, který vznikl jako investice městské části do sociálního bydlení. A vyzdvihuje také realizace citlivě pracující s pamětí místa, kulturní objekty a projekty spadající do kategorie „pěší dopravní infrastruktura“. 

Každé vydání ročenky sestavuje jiný editor, který má naprostou svobodu ve výběru projektů „Vždy je to renomovaný odborník s přehledem v oboru, nebojí se nést zodpovědnost za svůj výběr a jeho cílem je odhalit a představit projekty, které obohatily české architektonické dědictví,“ doplňuje Dagmar Vernerová z neziskové společnosti Prostor – architektura, interiér, design, která se zaměřuje na propagaci zejména současné tuzemské architektury.  

24. vydání Ročenky české architektury

Ročenka by nevznikla bez nadšených podporovatelů a partnerů. „Těší nás, že jsme partnerem této renomované publikace od samého začátku. Vždy jsme se snažili při různých příležitostech propojovat naše aktivity se světem architektury, designu a umění a čerpat z něj cennou inspiraci a další energii pro naši práci,“ uvádí Petr Hampl, generální ředitel Ahrend CEE. Společnost Ahrend patří mezi pět největších výrobců kancelářského nábytku v Evropě a nabízí komplexní řešení pro všechny typy komerčních interiérů. Více na ahrend.cz

Pečlivý výběr staveb, vysoká kvalita obsahu a atraktivní grafické zpracování ročenky zajišťují stálý zájem čtenářů. Publikace byla slavnostně pokřtěna minulý týden a momentálně putuje na pulty českých knihkupectví. Stejně jako předchozí vydání bude dostupná výhradně v tištěné podobě, což v dnešní digitalizované době zajištuje i její určitou „vzácnost“.  

Tisková zpráva společnosti Ahrend