Knihy

Kniha 20 000. O místech a lidech

Nový literárně-vizuální dokument s názvem 20 000 představuje portréty 20 míst ve 20 městech České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují 20 000 a za nimiž stojí 20 předních architektonických studií. Je to také druhá kniha Michaely Hečkové, autorky publikace O městech a lidech. Na nové knize pracovala společně s Matějem Chaberou, grafickým designérem a nositelem ocenění Czech Grand Design v kategorii grafický designér roku 2017.

20 000. O místech a lidechVýsledkem je alternativní průvodce současnou českou architekturou. Publikace vychází v březnu a bude dostupná v e-shopu na stránkách www.kniha20000.cz, v distribuci sítě Kosmas a v knihkupectvích Book Therapy, PageFive, ArtMap a dalších. Křest proběhne v pátek 8. března v CAMPU.

Kniha 20 000 je architektonický průvodce, reportáž i dokument o stavu českých měst a obcí, ale také kniha, která má inspirovat k cestování a objevování současné architektury mimo velká města. Zachycuje proměny 20 českých vesnic a malých měst po výstavbě nových veřejných budov nebo po urbanistických zásazích, které dokážou významně ovlivnit charakter a biorytmus daného místa. „Velká architektura nepotřebuje velká města. Lidé nejsou zvyklí se jezdit inspirovat na vesnici a do maloměsta, jenže právě v malém měřítku těchto míst se současná architektura prosadí mnohem lépe. Kniha je určena nejen architektům, ale všem, kteří cestují a rádi se nechají překvapit,“ vysvětluje autorka Michaela Hečková. Mezi uvedené stavby patří rozhledna Růženka v obci Růžová od libereckého studia Mjölk architekti, nová galerie v Humpolci 8smička od OK Plan Architects, pozorovatelna Durch ve Valašských Příkazech od architekta Zdeňka Fránka, hotel Štajnhaus v moravském Mikulově od studia ORA nebo revitalizace nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Rusina Frei architekti.

Texty vznikaly na základě rozhovorů nejen s jednotlivými architektonickými studii, ale také s takzvanými hybateli architektury, tedy zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města a místními kulturními organizátory. Autorské fotografie vznikaly speciálně pro tuto knihu zcela atypicky v době reálného provozu objektů.

tisková zpráva

20 000. O místech a lidech