Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí, napínavé dějiny pražského urbanismu druhé poloviny 20. století nebo role památek v současné společnosti. Nakladatelství Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vzniklo v roce 2021. Nyní má za sebou prvních pět vydaných knih a odhaluje nový ediční plán. Letos uvede vůbec první český překlad slavného amerického architekta a kritika architektury Michaela Sorkina. Ještě na jaře vyjde také dotisk úspěšné publikace Neviditelné město od Romana Marse a Kurtha Kohlstedta.
V roce 2021 vydalo Nakladatelství IPR Praha svou první knihu Plánování Prahy: Historie Útvaru hlavního architekta 1961–1994. Tři autoři, historici urbanismu a architektury, Martina Koukalová, Milan Kudyn a Eva Novotná v ní provedli čtenáře druhou polovinou dvacátého století, coby nejradikálnější urbanistickou proměnou, jakou Praha ve své historii prošla. Od té doby vyšly v nakladatelství další čtyři knihy. Živá památka pod editorským vedením architektky Pavly Melkové otevřela diskuzi o přístupu k památkové ochraně a propojení památek s moderním městským životem, Expati od Adama Gebriana a Eugena Lišky představili příběhy českých architektů a architektek žijících a pracujících v zahraničí a překlad knihy Neviditelné město podle slavného amerického architektonického podcastu 99 % Invisible odhalil fascinující příběhy, které se skrývají za zdánlivě nepodstatnými detaily ve městě. Poslední vydanou knihou je DTM – Historie digitální technické mapy v Praze. Ta čtivou formou seznamuje s nezbytnou pomůckou nejen architektů, urbanistů, geodetů a správců inženýrských sítí, ale třeba také hasičů či záchranářů.
„Cílem nakladatelství od začátku bylo, aby byl výběr vydávaných knih kurátorský pestrý. Snažíme se nahlížet na různé aspekty architektury a urbanismu a odkrývat rozmanitost a důležitost těchto disciplín v našem každodenním životě. Že se nám toto poslání daří, dokazuje i zájem o naše knihy. Expati se již dočkali svého dotisku a aktuálně chystáme dotisk Neviditelného města,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč a odhaluje také další plány na rok 2024: „Letos budeme vydávat český překlad knihy What Goes Up: The Right and Wrongs to the City amerického kritika architektury Michaela Sorkina a publikaci Domy, byty, lidi Eugena Lišky.“
What Goes Up: The Right and Wrongs to the City je poslední Sorkinovou knihou a zároveň jeho první knihou vydanou v Čechách. Svazek 48 ostře kritických esejů se zabývá tématy jako jsou gentrifikace, krize bydlení, komercionalizace a monetizace veřejného prostoru, proměny New York City či relevantnost hvězdných architektů. Rozebírá také známé kauzy jako je Occupy Wall Street. Kniha s pracovním názvem Domy, byty, lidi zase navazuje na úspěšnou výstavu v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která se věnovala fenoménu bydlení v Praze. Scénárista a spisovatel Eugen Liška pozve čtenáře skrze 40 příběhů k nakouknutí do rozličných typů pražských domácností – od bezdomoveckého nocležiště po luxusní podkrovní rezidence v centru města. Texty doplní fotografie oceňovaného fotografa Vojtěcha Veškrny, který na původní výstavě v CAMP také spolupracoval.
„Jelikož příprava publikace není zrovna pár měsíční záležitost, můžeme už prozradit i první plánovanou novinku na rok 2025. S šéfredaktorem magazínu ASB Matějem Beránkem, Adélou Vaculíkovou, Janem Burešem a fotografem Radkem Úlehlou už nyní pracujeme na knize, které pracovně říkáme 90s Prague. Jak už název napovídá, jedná se o kurátorský výběr profilů staveb z 90. let 20. století. Kniha tak nabídne asi 30 příběhů fascinujících staveb. Brutalismus už dnes dokážeme ocenit, devadesátky jsou ale stále tak trochu neobjevené, máme tendenci se na ně dívat skrz prsty. Tato kniha by to měla rozhodně změnit, “ komentuje ediční plán nakladatelství tajemnice redakční rady Michaela Hečková.
Mimo tištěné publikace vychází nyní pod hlavičkou Nakladatelství IPR Praha také šestidílný cyklus s názvem Architektura byla mým osudem. Architekti, urbanisté, ale také statik, teoretik nebo historik architektury v rozhovorech s historičkou architektury Markétou Žáčkovou popisují svou cestu k oboru a pracovní praxi za minulého režimu i po sametové revoluci a přibližují projektování významných veřejných staveb, technických budov, úpravu památkových objektů, ale i celých čtvrtí. Rozhovory s osobnostmi, jako je Miloslav Pavlík, Zdenka Marie Nováková, Jiří Kratochvíl nebo Václav Aulický, budou do jara vycházet v časopise Stavba a na online magazínu CAMP.
Tisková zpráva IPR Praha