Informace výrobců, Střechy

Protisněhová opatření – detail, který rozhodne o trvanlivosti a bezpečnosti střechy

Aby konstrukční řešení střechy dlouhodobě obstálo v prověrce funkčnosti, trvanlivosti a bezpečnosti, je nutný vhodný návrh střechy i správná montáž jednotlivých prvků, včetně detailů. Většina problémů nevzniká při pokládce tašek do plochy střechy, ale právě při řešení detailů. Mezi nejčastěji se vyskytujícími vadami figuruje nedostatečná a nesprávně řešená protisněhová ochrana. Volba kvalitního příslušenství, např. ze sortimentu HPI-CZ, přitom zatíží celkový rozpočet na začátku jen minimálně a z dlouhodobého pohledu je nakonec úspornější.

„Pokud na střeše s rozlohou 100 m² leží vrstva sněhu vysoká přibližně 30 cm, může se zde vytvořit ledová masa vážící až několik tun,“ upozorňuje Tomáš Zadrobílek, technický poradce ze společnosti HPI-CZ. I pomalý posun takové masy může na střešní konstrukci napáchat značné škody, nejohroženější bývá krytina v úžlabí. „Jakmile se rozjede rychleji, už ji zpravidla nezadrží nic, vyčnívající prvky vytrhne i s krytinou a pro osoby pohybující se pod okrajem střechy může být nebezpečná. Za škody způsobené na zdraví a majetku zodpovídá vždy majitel nemovitosti,“ dodává Tomáš Zadrobílek.

Pokud na střeše s rozlohou 100 m² leží vrstva sněhu vysoká přibližně 30 cm, může se zde vytvořit ledová masa vážící až několik tun

Účel protisněhových opatření je tedy jediný – zabránit sněhu v pohybu po střeše, nebo dokonce životu nebezpečnému pádu z ní. Obvyklým (80–90 % všech nových střech), avšak nesprávným řešením, je montáž protisněhových háků jen do dolní části střechy, v jedné nebo dvou řadách. Na takto řešených střechách protisněhové prvky jedoucí sníh bez problémů vytrhá, takže napáchá větší škody než tam, kde protisněhová opatření zcela chybí.

Návrh opatření již v projektu
Protisněhová ochrana musí být zohledněna již v projektu řešení střechy v závislosti na jejím spádu a příslušné sněhové oblasti. Mapa sněhových oblastí je přílohou normy ČSN. Pokud není k dispozici projektová dokumentace a autorem nesprávného návrhu je pokrývač, přebírá za toto řešení odpovědnost.

Ochrana proti sněhu zahrnuje jednak opatření umisťovaná do plochy střechy – protisněhové háky, které zabraňují sněhu v pohybu po povrchu střešní krytiny, tak opatření doplňková – protisněhové zábrany neboli sněholamy (liniová opatření). Samostatnou kapitolou jsou sněhové rozražeče, které mohou být jak v ploše, tak plnit doplňkovou funkci. Pro správnou funkčnost protisněhových opatření je nutné použití uceleného systému – kombinace prvků od hřebene po okap.

Sněhový rozražeč Slovenský křížSněhový rozražeč Srdce

Háky drží sníh, dokud neroztaje
Protisněhové háky mají za úkol držet sněhovou vrstvu na střeše a zabránit jejímu skluzu. Masa sněhu tak odtává postupně shora vlivem povětrnostních podmínek a rostoucích teplot. Výhodou háků je možnost montáže i dodatečně na stávající starší krytinu. Konkrétní varianta háku se volí podle typu krytiny. Správná hustota rozmístění háků se standardně pohybuje v rozmezí 1,3–2,5 ks/m².

Protisněhové háky HPI-CZ jsou vyrobeny z pevného pozinkovaného ocelového plechu s barevnou povrchovou úpravou nebo v mědi. Namontovat je lze při realizaci nové střechy nebo i dodatečně na stávající starší krytinu. Dle odstínu krytiny si v katalogu HPI-CZ lze vybrat protisněhové háky v odstínech: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá. Tvary protisněhových háků se liší dle typu krytiny, pro kterou jsou určeny, jako např. pro pálené a betonové tašky, plechové tvarované krytiny, vláknocementové krytiny, šindel a další. Cena háku se pohybuje od cca 30 Kč/1 ks vč. DPH.

Protisněhové hákyProtisněhové háky

Ochrana před padajícím ledem
Doplňkovým opatřením, především v oblastech s větším množstvím sněhových srážek, jsou protisněhové zábrany. O těchto zábranách je potřeba uvažovat zejména nad komunikacemi, balkóny a nad vchodem, kde chrání před sněhem a ledem padajícím z okapní hrany, a okapy chrání před zapadáváním sněhem. Tyto zábrany navíc zamezují i padání kusů ledu, které se občas tvoří na prostupových konstrukcích (odvětrání kanalizace nebo odkouření kotlů). I proto jsou protisněhové zábrany oproti hákům podstatně vyšší.

Mezi protisněhovými zábranami neboli sněholamy lze vybírat: Klasikou jsou protisněhové mříže, dalším typem protisněhových zábran jsou trubkové sněholamy se dvěma nebo se třemi trubkami. Vyšší, třítrubkové sněholamy jsou určeny pro oblasti s větším zatížením sněhovými srážkami. Třetí z možností je sněhová zábrana s kulatinou těšící se oblibě v horských oblastech, kde tvoří navíc zajímavý estetický doplněk celé střechy.

„Sněholam se upevňuje do střešní plochy v oblasti nad pozednicí a nad krokvemi, kde je konstrukce nejpevnější,“ doplňuje Tomáš Zadrobílek a přidává: „V oblastech s častým a vydatným sněžením a u střech s velkým sklonem umístěte další řadu sněholamů cca po 2,5 m nad touto první řadou.“

Sněholam s protisněhovou mříží od HPI-CZ si lze vybrat s výškou 15 nebo 20 cm ve variantách pro plechové krytiny či pro skládané krytiny. Držáky i samotné protisněhové mříže jsou dostupné v provedení pozink nebo v jednom z pěti barevných odstínů (antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). Mříže s délkou 2 metry se mohou vzájemně spojovat pomocí systémových spojek v odpovídajících barevných odstínech. Doporučená cena držáků sněholamu se pohybuje od cca 184 Kč/1 ks vč. DPH, cena mříže od cca 560 Kč/1 ks vč. DPH (délka 2 m).

Protisněhové mřížeProtisněhové mříže

Trubkové sněholamy (HPI-CZ) jsou v nabídce se dvěma nebo třemi trubkami. Vyšší, třítrubkové sněholamy jsou určeny pro oblasti s větším zatížením sněhovými srážkami. Držáky trubkového sněholamu dodává HPI-CZ v několika variantách a barevných provedeních, stejně jako trubku tvořící samotný zachycovač sněhu. Trubky délky 2 nebo 3 metry s průměrem 32 mm lze snadno spojovat pomocí systémových spojek. Na okrajích sněholamu se trubky opatří koncovkami, rovněž z nabídky HPI-CZ. Doporučená cena držáků trubkového sněholamu se pohybuje od cca 222 Kč/1 ks vč. DPH, cena trubky od cca 406 Kč/1 ks vč. DPH (délka 2 m).

Trubkové sněholamyTrubkové sněholamy

Sněhová zábrana s kulatinou (HPI-CZ) je oblíbená především na horách, kde plní nejen ochrannou funkci, ale tvoří také zajímavý estetický doplněk celé střechy. Skládá se z držáku kulatiny v několika variantách dle typu krytiny a upevnění, a z kulatiny samotné. Držáky kulatiny si lze dle katalogu HPI-CZ vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v jednom z pěti barevných odstínů. Doporučená cena držáku na kulatinu se pohybuje již od cca 416 Kč/1 ks vč. DPH.

Sněhová zábrana s kulatinouSněhová zábrana s kulatinou

Více ke konkrétním výrobkům na www.hpishop.cz. Prvky protisněhové ochrany a další sortiment HPI-CZ lze objednat u obchodních partnerů firmy, případně na webu www.hpi.cz a na www.hpishop.cz.

podle podkladů společnosti HPI-CZ

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*