Společnost URSA začala vydávat internetový čtvertletník – newsletter – My Ursa. Chce tak zlepšit informovanost svých zákazníků, ale i odborníků v oboru snižování energetické náročnosti budov a zlepšování komfortu bydlení. Článek je ukázkou z toho newsletteru. První věc, kterou projektant řeší, je mechanická odolnost a stabilita celého systému. Systém je tedy zabezpečen pomocí základní kostry dřevěné konstrukce, tzv. skeletové konstrukce, nebo je postaven na konstrukčním systému panelových nosných dílců. Druhá bude požární odolnost.
A jaké produkty než nehořlavé by se měly do konstrukce dřevostavby použít? V tomto případě je jedničkou na trhu minerální izolace URSA PUREONE.
Základní požadavky na stavbu:
• mechanická odolnost a stabilita,
• požární bezpečnost,
• ochrana zdraví osob a zvířat, zdravých životních podmínek a životního prostředí,
• ochrana proti hluku,
• bezpečnost při užívání,
• úspora energie a tepelná ochrana.
Izolační materiály z minerální izolace na bázi skla jsou zařazeny do kategorie A1 – nehořlavé. Z hlediska požární odolnosti vhodné do konstrukcí typu DP1. Bezpečnost při užívání a ochranu zdraví osob shrňme do jednoho bodu, kde vyhláška praví, že ve stavbě jakéhokoliv charakteru nesmí docházet k uvolňování látek nebezpečných pro zdraví a životy osob a zvířat a pro rostliny. Tato přísná kritéria splňuje i standardní minerálně vláknitá izolace URSA GLASSWOOL s fenol-formaldehydovým pojivem. Kdo si chce vytvářet nadstandardně zdravé prostředí, volí tedy URSA PUREONE – nadstandardní izolaci bez fenol-formaldehydů za standardně příznivou cenu.
Velmi podceňovaným bodem v dřevostavbách a vůbec ve stavebnictví je akustika. Akustice bude věnováno jedno z dalších čísel čtvrtletníku MY URSA. Dalším aspektem je tepelná ochrana a tím zabezpečení tepelného komfortu. Průkaz energetické náročnosti budovy, kde v případě novostaveb musíme dosáhnout minimální energetické třídy C, lépe B nebo A.
Energetická třída C – budova vyhovující
Kategorii C musí splňovat všechny novostavby, a to od 1. 7. 2007, kdy nabyla účinnost vyhláška č. 148/2007 Sb. (prováděcí vyhláška energetického zákona). Od té doby se tato třída stala českým standardem. Jde o objekty, které jsou energeticky vyhovující, ale současně pro ně existují nové stavebně technologicky vyspělejší metody a k nim výzvy, že je energeticky co zlepšovat.
Energetická třída B – budova úsporná
To už je hotová budova. V těchto případech se jedná o novostavbu, kde energetické úspory byly prvořadým požadavkem majitele takového objektu. Koupě takového domu je finančně náročnější, ale provoz bude určitě nízkonákladový. Velkou roli bude hrát systém vytápění a typ topného média.
Energetická třída A – budova mimořádně úsporná
Budovy nejžádanější, nejekonomičtější a časově nejudržitelnější.
Celý newsletter My URSA 1/2017 na téma dřevostavby si můžete přečíst zde.
podle podkladů společnosti URSA