Stále dokonalejší konstrukce zamezující tepelným ztrátám budov se starají o to, že i celková spotřeba energie potřebné k vytápění energeticky úsporných objektů významně klesá. V mnoha novostavbách tak přestávají být rozhodující provozní náklady a mnohem důležitějším faktorem se stávají celková výše prvotní investice, náklady na údržbu a revize, potřebná míra obslužnosti provozu topení, jeho životnost, spolehlivost celého systému a míra komfortu potřebné obsluhy. Za tohoto stavu pak také prudce roste význam masového užívání elektrických topných systémů, které všechny uváděné výhody přinášejí.
Přízemní bungalov 4 + kk vytápí velmi efektivně elektrické podlahové topení
Potvrzuje to i montovaný nízkoenergetický přízemní bungalov se sedlovou střechou v severovýchodní části východoslovenského města Košice. Bungalov se zastavěnou plochou 109 m² a obytnou plochou 122 m² nabídl majitelům dispozici 4 + kk a jeho srdcem je obývací pokoj, který je v duchu současného trendu propojený s kuchyní. Dům je plně elektrifikovaný a hlavním zdrojem vytápění jsou elektrické podlahové kabely Ecofloor, položené pod dlažbou v betonové mazanině, pod laminátovou podlahou v obývacím pokoji je vytápění zajištěnow topnými fóliemi Ecofilm. Regulace vytápění je realizována lokálně po místnostech digitálními termostaty. Celá investice vytápění byla vyčíslena na cca 40 000 Kč, cenově atraktivní je i spotřeba elektrické energie. Za období duben 2014 až červen 2015 (včetně) spotřebovala na vytápění a běžný provoz čtyřčlenná rodina celkem 5131 kWh, přičemž v nízkém tarifu činila spotřeba 393 kWh, ve vysokém pak 4738 kWh. Celkové roční náklady na vytápění a provoz představovaly za 14 měsíců necelých 17 000 Kč.
1 – Nosná stropní konstrukce |
Také stropní fólie Ecofilm jsou řešením pro vytápění úsporných domů
Elektrické topné fólie Ecofilm bývají ve většině realizací využity jako zdroj podlahového vytápění, ale díky výhodám stropního vytápění se prosazují i na stropech energeticky úsporných domů. V sortimentu topných fólií nesou fólie pro podlahové vytápění výrobkové označení Ecofilm F (floor/podlahové) a fólie pro stropní vytápění značku Ecofilm C (ceiling/stropní). Konstrukčně se podlahové a stropní fólie Ecofilm neliší, rozdíly mezi nimi jsou však v jejich tloušťce, šířce netopných okrajů, ve výkonu a v šířce dodávaných fólií.
Stropní fólie Ecofilm C prohřívají stropní desky, které se pak chovají jako sálavé panely. Systém na rozdíl od sálavých panelů ale pracuje s méně než polovičními teplotami, které jsou navíc rozloženy do větší plochy. Sálání je méně intenzivní, místnost je lépe pokryta, a proto je tento systém komfortnější. Tato technologie zajišťuje rovnoměrné rozložení teplot do celé plochy. Naprostá většina systémů podlahového, stěnového nebo stropního vytápění (topné kabely, teplovodní trubky) pracuje s teplotami cca 40–55 °C a roztečemi topných prvků 6–15 cm – topné fólie Ecofilm C ale pracují v teplotách jen 25–35 °C (dle typu a výkonu) a roztečí topných elementů pouze 1 cm! Stejného výkonu jako u trubek teplovodního vytápění nebo topných kabelů je tak dosaženo i při nižší povrchové teplotě právě díky větší topné ploše. Stavební konstrukce jsou tak méně tepelně namáhány a současně jsou prohřívány rovnoměrněji.
Protože se fólie proti jiným systémům umísťují přímo pod krycí vrstvu (podlahová krytina, SDK deska), je topný systém pružnější a má i ekonomičtější provoz, než když se prohřívá například vrstva betonu. V neposlední řadě se fólie vyznačují snadnější pokládkou a tzv. suchým procesem instalace (bez tmelů, stěrek, betonů apod.), proto jsou ideální např. pro dřevostavby. Fólie Ecofilm je možné používat při dodržení všech technologických postupů například se sádrovláknitými deskami fermacell nebo sádrokartony Rigips a Knauf.
podle podkladů společnosti Fenix