Informace výrobců

Přírodovědný průzkum štěrkovny Náklo odhalil výskyt ohrožených živočichů

Společnost CEMEX iniciovala přírodovědný průzkum v místě a okolí štěrkovny v Nákle v Olomouckém kraji. Odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) sledovali vliv dobývacího prostoru a rekultivovaného území na flóru a faunu štěrkovny. Zjistili, že těžba štěrkopísku na pískovně Náklo vytváří druhově bohatý „ostrov“ a oázu života pro zajímavé druhy organismů. 

Na vytěžených částech nacházejí útočiště konkurenčně slabé druhy organizmů, které by jinak z přírody vymizely. ČSO proto vytvořila akční plán, aby CEMEX biologickou rozmanitost druhů na štěrkovně Náklo ještě víc podpořil.

Ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek popisuje význam projektu: „Cílem práce bylo zmapovat biodiverzitu organismů na pískovně Náklo a navrhnout taková opatření, která zvýší její biologickou hodnotu. Na poměrně malé ploše se podařilo najít unikátní stanoviště, která vznikají právě těžbou. Jsou to na živiny chudé a obnažené substráty, které vznikají po vytěžení písku ukládáním velice jemného materiálu, který zbude po vyprání písku. Těžba písku tak částečně supluje přirozenou činnost řek, kdy se řeka volně rozlévá do krajiny a tvoří tzv. meandry se štěrkopísčitými sedimenty. Voda vytváří zátoky, slepá ramena a tůně, což jsou fenomény, které v dnešních, člověkem uměle narovnaných a vybetonovaných tocích, najdeme jen stěží.“

Přírodovědný průzkum štěrkovny Náklo odhalil výskyt ohrožených živočichůPřírodovědný průzkum štěrkovny Náklo odhalil výskyt ohrožených živočichůPřírodovědný průzkum štěrkovny Náklo odhalil výskyt ohrožených živočichůPřírodovědný průzkum štěrkovny Náklo odhalil výskyt ohrožených živočichů

Odborníci na životní prostředí zahrnuli pro lepší ilustraci do výzkumu také nedaleký lesík a pole, kde zjistili jen běžné druhy organismů. Naopak území štěrkovny hostilo ohrožená a druhově mnohem bohatší složení brouků, motýlů, plazů, obojživelníků i rostlin. Z celkem 329 nalezených druhů organismů patří mezi nejvýznamnější zjištění výskyt kriticky ohrožené přesličky různobarvé, kterou lze nalézt pouze na 14 lokalitách v České republice. Hodnotné bylo zjištění výskytu ohroženého svižníka písčinného, který přežívá jen na pískovnách nebo majky obecné, jejíž larvy parazitují na blanokřídlém hmyzu. Tyto organismy ve volné krajině prakticky nepotkáme, a proto byly vybrány jako tak zvané „deštníkové druhy“. Když budou tyto druhy správným způsobem „chráněny“, je možné ochránit další méně nápadné, ale stejně ohrožené organismy v daném území.

Se znalostmi biologických požadavků těchto druhů navrhli odborníci na životní prostředí jednoduchá opatření umožňující posílení populací nejen zmíněných deštníkových druhů, ale mnoha dalších organizmů v daném území. „Podle doporučení ČSO vytvoříme soustavu jezírek, která jsou nezbytná pro rozmnožování obojživelníků a vodního hmyzu. Aby nedocházelo k zarůstání a zastínění unikátních stanovišť, budeme pravidelně technikou narušovat plochy s písčitým podkladem a zároveň budeme kosit hustou vegetaci a prořezávat náletové dřeviny. Pískovna Náklo tak paradoxně, díky těžební činnosti a aktivním zásahům, může sloužit jako druhově bohatý ‚ostrov‘ obklopený monokulturní krajinou,“ vysvětluje další kroky Luboš Merunka, ředitel Divize kameniva CEMEX.

podle podkladů firmy CEMEX

Přeslička různobarvá (Equisetum variegatum) kriticky ohrožená rostlina vyžadující plně osluněná stanoviště s dostatkem vláhy. Přirozenými biotopy jsou pro ni např. slatinné louky, prameniště a vlhké písky. Dnes je známá pouze ze 14 lokalit, ve většině případů jde právě o bývalé těžební prostory. Foto M. KrátkýPohrázník světlolemýMajka obeckáSvižník písčinný (Cylindera arenaria viennensis) ohrožený druh brouka, jehož přirozeným stanovištěm jsou štěrkopísčité náplavy řek. Dnes přežívá převážně na člověkem vytvořených místech jako štěrkovny, popílkoviště, haldy a výsypky. Foto F. TrnkaVýpěrky písku po těžbě. Unikátní stanoviště vznikající jako důsledek těžby. Hostí řadu ohrožených druhů organismů. Foto M. PlátekVýpěrky písku po těžbě. Unikátní stanoviště vznikající jako důsledek těžby. Hostí řadu ohrožených druhů organismů. Foto M. Plátek