Pasivní dům ve Frýdku-Místku od architekta Michaela Kocycha se stal první dřevostavbou u nás, která získala certifikát kvality SBToolCZ (tomto případě proběhlo hodnocení ve fázi projektu). Certifikát vydal TZÚS v Praze. SBToolCZ je národní certifikační nástroj pro vyjádření úrovně kvality budov v souladu s principy udržitelného rozvoje. Vznikl jako ekvivalent k zahraničním systémům, jako jsou například LEED či BREEAM. Pod vývojem systému jsou podepsáni odborníci z ČVUT, CIDEAS a České společnosti pro udržitelnou výstavbu budov.
Zadavatelem certifikace a hlavním dodavatelem tepelné izolace pro tuto pasivní dřevostavbu byla společnost Knauf Insulation, která stavbu zateplila ekologickou minerální izolací s ECOSE® Technology.
Pro architekta a investora v jedné osobě Michaela Kocycha bylo rozhodnutí stavět pasivní dům jen přirozeným vyústěním jeho dosavadní architektonické praxe: „Pro mne je to v dnešní době rozumné řešení vzhledem k rostoucím cenám energie a vzhledem k životnímu prostředí. Proč nestavět šetrně a ekologicky, když to jde? Z důvodů, které jsou mi blízké, jsem se rozhodl pro pasivní dům. A to i přesto, že investiční náklady jsou trochu vyšší a celá stavba je mírně komplikovanější.“
Původně měla být stavba izolovaná slámou, respektive slaměnými balíky z malých tradičních lisů. Vzhledem k pozdějším komplikacím hledal architekt jinou alternativu, která by původní izolaci nahradila. „Hledal jsem tepelnou izolaci s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, materiál šetrný k životnímu prostředí. Důležitým kritériem byla i cena. Přirozenou odpovědí na tyto požadavky byl ECOSE,“ dodává Michael Kocych.
Vlastní stavba je koncipována jako dřevostavba založená na dubových prazích. Půdorys tvoří obdélník s užitnou plochou 124 m2. Dispoziční řešení odpovídá zásadám pasivní výstavby – obytné místnosti jsou orientovány na jih. Dům má dvojřadý konstrukční systém typu two by four, kde vnitřní konstrukce je nosná, zatímco vnější, nenosná vynáší fasádní systém. Takto provedený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tloušťce 520 mm. Stěny jsou ve dvojici vzájemně prokotveny dřevěnými prkny, vizuálně tvořícími žebříky. Na střeše bude vegetační souvrství, okna jsou zasklena izolačními trojskly. Vytápění je teplovzdušné s rekuperací, ohřev vody zajišťují střešní solární panely.
SBToolCZ obsahuje 33 kritérií z oblasti udržitelné výstavby. Každé kritérium má bodovací systém, který je podložen dlouholetým výzkumem a respektem k národním zvyklostem a české legislativě. Kromě toho projekt hodnotí skupina expertů prostřednictvím souboru hodnocení, v němž byla stanovena důležitost jednotlivých kritérií. Na základě obdrženého počtu bodů se pak stanovuje výsledná úroveň kvality budovy.
Metodika SBToolCZ je rozdělena do tří základních skupin: environmentální (životní prostředí), sociální (neboli také sociálně-kulturní) a ekonomika a management. Čtvrtou skupinu tvoří hodnocení lokality, jelikož však kvality místa nelze v projektu ovlivnit, nezapočítává se do celkového výsledku. Na základě dosažených bodů se budově přiřadí certifikáty kvality, které dělí posuzované stavby takto:
• 0–3,9 bodu – budova hodnocena (certifikát),
• 4–5,9 bodu – bronzový certifikát kvality budovy,
• 6–7,9 bodu – stříbrný certifikát,
• 8–10 bodů – zlatý certifikát.
Zde najdete certifikát a přílohu s hodnocením.
Více informací na www.knaufinsulation.cz, www.caschranitenergii.cz, www.ecose-technology.com, www.knaufinsulation.com a www.sbtool.cz-
wd s použitím podkladů společnosti Knauf Insulation