Lidé pronajímající pozemky například zemědělským družstvům si musí dát nově pozor na úhradu daně z nemovitosti. Dosud daň u pozemků evidovaných takzvaným zjednodušeným způsobem odváděl nájemce. Avšak tam, kde už existují digitální katastrální mapy, platí daň za pozemek jeho vlastník.
V některých případech může digitalizace katastru také změnit výměru parcel. ČTK to zjistila z webu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).
Úplné nebo dílčí daňové přiznání musí vlastník pozemků podat na rok, který následuje po roce, v němž se digitalizace katastrálních map uskutečnila. Vedle přepracování původních map do digitální formy může změna v přiznání daně nastat ještě kvůli novému mapování a na základě výsledků pozemkových úprav.
Digitalizace může navíc také v některých případech změnit hranice jednotlivých pozemků. „Při přepracování původní katastrální mapy do digitální podoby, což je dnes nejčastěji realizovaný způsob obnovy, dochází ke změně výměry evidované v katastru jen tehdy, je-li překročena stanovená mezní odchylka. K tomu dochází přibližně u deseti procent parcel,“ uvedl ČÚZK.
Informaci, že byla zahájena obnova takzvaného katastrálního operátu novým mapováním nebo přepracováním, má povinnost zveřejnit jak katastrální úřad, tak obec, kde se mapy modernizují, sdělil ČÚZK. V případě obnovy map na základě výsledku pozemkových úprav je zdrojem informace zejména úvodní jednání, na které jsou zváni všichni účastníci řízení.
V loňském roce katastrální úřady převedly do digitální formy 1094 katastrálních území, což bylo meziroční zvýšení o 8,5 procenta na celkových 7941 katastrálních území.
V digitální podobě tak v závěru loňského roku bylo 61 procent katastrálních území České republiky. Zbytek Česka zatím pokrývají pouze naskenované katastrální mapy, které ve srovnání s digitálními mapami neumožňují na internetu zobrazit aktuální stav katastru.
Seznam dokončených digitálních a digitalizovaných map je k dispozici na internetu.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře