Nejsou všechny předlakované okapové systémy stejné! Rozdíl mezi dodatečně práškově lakovanými okapy a okapovým systémem Lindab Rainline z předlakované oceli je odborníkům zřejmý a praxí prověřený. Vzhledem ke kvalitnímu vstupnímu materiálu a špičkové technologii zpracování může Lindab zákazníkovi kromě dlouhé životnosti a bezúdržbovosti celého systému poskytnout nadstandardní záruky. Tyto vlastnosti jsou přínosem především pro koncové uživatele, i když kvalitu a odolnost povrchu oceníte také při montáži.
Během instalace okapového systému Lindab Rainline si každý montážník uvědomí i další vlastnosti, které s sebou přinášejí vysoký komfort montáže a úsporu času. Lindab Rainline je stavebnicový systém, kde se jednotlivé prvky spojují například pomocí upínacích patentů, které společně s těsněním s EPDM materiálu zaručují pevný a těsný spoj. Z hlediska rychlosti montáže je důležité, že většinu prvků lze osadit během pár vteřin, bez nutnosti tmelení, či letování. Jakou časovou úsporu to tedy přináší?
Uvedeme příklad na žlabovém čelu. Prvek, bez kterého se žádný okapový systém neobejde a i na té nejjednodušší sedlové střeše nalezneme 4 kusy žlabového čela. Je pro instalaci toho prvku důležitá přesnost zpracování, systém uchycení a pevnost a těsnost spoje, tedy následná funkčnost? Troufáme si tvrdit, že ano.
Důkazem je malé srovnání montáže dvou typů žlabových čel – běžného a Lindab Rainline.
1. Instalace čela běžně dostupného okapového systému, pro jehož upevnění je zapotřebí opertlovat konec žlabu a to s patřičnou přesností, tak, aby si na připravenou hranu čelo dobře sedlo. Po té je zapotřebí pomocí kleští či kladiva dostatečně uzavřít čelo po celém obvodu, aby se vytvořil pevný a těsný spoj. Jakmile je tato část montáže dokončena, je nutné přetmelení v místě spoje. Instalace tohoto typu čela mi trvala 10–15 minut a musím konstatovat, že výsledek pro mě nebyl příliš uspokojivý. Díky pracovnímu postupu a velmi nekvalitní povrchové úpravě došlo ke značnému poškození, jak čela tak podokapního žlabu. Vzhledem k tomu že první pokus proběhl neúspěšně, byl jsem nucen opětovně zastřihnout hranu žlabu, použít nové čelo a celé si to zopakovat. Představa, že by na mě u reálné montáže, čekala minimálně další tři žlabová čela, není příliš optimistická.
2. Instalace žlabového čela Lindab Rainline probíhala díky zcela jinému systému uchycení naprosto jinak. Pevnost a těsnot čela RG (Lindab), zajišťuje čtyřnásobná lamela z EPDM materiálu, toto čelo se aplikuje pouhým naražením na konec žlabu. Čelo je univerzální, tzn. je použitelné pro levou i pravou stranu a nepotřebné ouško čela snadno odlomíte díky částečné perforaci. Pro opětovné demontování čela je zapotřebí vyvinout velké úsilí a je lépe použít gumovou paličku neboť lamela drží čelo opravdu výborně a to i na neoriginální, ne zcela kolmo řezané hraně žlabu! Čelo Lindab RG lez opakovaně demontovat a opět osadit, bez ztráty pevnosti spoje. Osazení toho čela mi zabralo 5–10 vteřin!
Pokud si tedy spočítám, že budu instalovat okapový systém na rodinný dům se sedlovou střechou, což bude znamenat 4 ks žlabových čel, v případě prvním bude montáž čel trvat 60 minut (počítám s tím, že se mi vše podaří napoprvé) a v případě systému Lindab Rainline necelou minutu! Již v tuto chvíli jsem s instalací okapového systémem Lindab Rainline hotov o 59 minut dříve a se zcela jiným výsledkem po estetické stránce a bez poškození povrchu. Podobné rozdíly v montáži bychom jistě nalezli i u ostatních komponentů a finální úspora času by tak byla ještě větší.
Podrobné informace o okapovém systému LindabRainline najdete na www.lindab.cz nebo www.lindabstrechy.cz.
Marek Dítě,
produktový manažer Lindab Rainline, Topline