Informace výrobců, Střechy

Krytina Lindab Seamline na budově Geologického ústavu AV v Praze-Lysolajích

Nová budova Geologického ústavu Akademie věd vyrostla v Praze-Lysolajích v roce 2009. Jde o zajímavou budovu s půdorysem nepravidelného čtyřúhelníku s nádvořím. Budova sestává ze čtyř ramen, která jsou do sebe vzájemně napojena valbami. Pro pokrytí střešních ploch byla architektem stavby vybrána bezúdržbová falcová krytina Lindab Seamline.
Struktura krytiny Lindab SeamlineProjekt kromě krytiny také obsahoval oplechované římsy a nástřešní žlaby v identickém materiálu jako krytina.
„Falcovaná střešní krytina se stává velmi žádanou. Moderní architektura dnes klade důraz na maximální využitelnost prostoru a to vyžaduje často i minimální sklony střech. Lindab Seamline je určena na střechy se sklonem již od 3,6 °. Přestože je velmi pevná a odolná, je možné ji téměř libovolně tvarovat a využívá se hojně i na opláštění stěn a fasád,“ vyjmenovává některé důvody architektovy volby Štěpán Lášek ze společnosti Lindab, která krytinu a okapy vyrábí.
Stejně jako užitné vlastnosti samozřejmou roli při výběru použitých materiálů hrál také vzhled budovy a okolí. Z 15 odstínů, které jsou v nabídce, byla pro geologický ústav vybrána barva Antracit metalic, která se nejvíce blíží surové oceli, což odpovídá současným trendům, dobře se hodí k účelu stavby a neruší výraznou fasádu. Lindab Seamline je unikátní i svou povrchovou úpravou. Žárově pozinkovaný plech ze švédské oceli je totiž již během výroby opatřen speciální povrchovou vrstvou HB Polyester, která zaručuje trvanlivost a bezúdržbovost. Ochranná vrstva HB Polyester o tloušťce 50 μm tak může být po celé ploše plechu, včetně ohybů a spojů, a střešní krytina nemá jediné slabé místo. Díky tomu odpadá starost s natíráním či rezavěním.
Kvalitní krytina je základním předpokladem spolehlivosti celé budovy a případné potíže se přenášejí i na ostatní části stavby. Nevyplatí se proto střechy podceňovat nebo se snažit hledat úspory právě zde. V případě Geologického ústavu se podařilo realizovat střechu tak, jak by měla být, bez kompromisů a nedostatků. Budova nového Geologického ústavu reprezentuje důstojně státní instituci a vhodně zapadá do původní zástavby.
 
Technické detaily montáže krytiny
Střešní konstrukce a odvětrání
Střešní konstrukce je řešena jako vazníkový komplet se zatepleným stropem posledního podlaží. I přesto je podstřeší třeba řádně odvětrat, o což se stará průběžný větraný hřeben se zvýšenou kapacitou. V místě průniku jednotlivých křídel je větrání zanedbáno z důvodů celistvého prostoru dostatečně pokrytého větráním hřebenem. Nasávání střechy pak bylo vyřešeno mřížkou ve spodní ploše římsy. Zajímavým detailem je „výklenek“ v ploše krytiny určený pro klimatizační jednotky. Ty jsou uloženy pod úrovní plochy krytiny.
Vzhledem k poměrně nízkému sklonu střechy byly do drážek aplikovány těsnicí EPDM pásky. Výsledná těsnost takového spoje je enormní. Podklad krytiny tvořila standardní 3mm lepenka. S tímto řešením dosahuje krytina Lindab Seamline nejlepších výsledků. Pojistná hydroizolace také poskytuje výhodu v průběhu montáže. Díky lepence nehrozí zatékání do objektu a nejsou tak omezeny další práce v interiérech.
 
Ruční práce – klempířská abeceda
Budova takového rozsahu a určení obsahuje značné množství sítí VZT, elektro, kanalizace atd., z nichž některé prostupují střechou a tím pádem i krytinou. Jednodušší kruhové průměry jsou zajištěny originální manžetou z EPDM pryže. Složitější čtverhranné jsou pak klempířsky oplechovány podobně jako například standardní komín. Již při návrhu budovy je třeba dbát na dostatečné vzdálenosti mezi jednotlivými prostupy. Klempíř se v případě malých vzdáleností může dostat do neřešitelné situace. Příkladným řešením může být sdružení prostupů do jednoho celku, který se následně snadno oplechuje.
 
Skryté odvodnění
Požadavkem architekta bylo také, aby byly funkční prvky odvodnění co nejvíce skryty a nerušily kompaktní ráz budovy. Tomu odpovídají nástřešní žlaby a svodové roury vedené uvnitř římsy a za obložením fasády. Nástřešní žlaby byly vyrobeny v délce 6 m, aby byly spoje omezeny na minimum. Ocelový plech Lindab díky své malé teplotní roztažnosti umožňuje pracovat i s delšími prvky. Při zpracování jednotlivých pásů krytiny byly použity drážkovací stroje Lindab. V místech napojení žlabů a hřebene byly drážky dovřeny ručně.
 
Bezúdržbový materiál
Základní surovinou pro drážkovou krytinu Lindab Seamline je speciální žárově pozinkovaný svitkový ocelový plech s označením Lindab PLX o šíři 670 mm. Jde o zcela unikátní materiál vyznačující se vysokou životností, stálobarevností a vynikající zpracovatelností. Použitá jemnozrnná ocel je dobře tvárná, přestože tloušťka plechu je 0,6 mm. Ocelový plech je žárově pozinkovaný s několika vrstvami polyesterových ochranných laků. Plech je opatřen ochrannou fólií, která chrání jeho povrch při montáži.
 
Technické údaje falcované krytiny
● Základní surovina: pozinkovaný svitkový měkký plech tl. 0,6mm + tl . povrchových úprav
● Míra pozinkování: 350 g/m2
● Šíře svitku: 670 (výsledný modul krytiny 600 mm)
● Mez kluzu: 180 N/mm2
● Hmotnost: 4,71 kg/m2
● Maximální délka svitku: 79 m
 
podle podkladů firmy Lindab
 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*