Konference, semináře

Přednáška Sdílená ekonomika? Ekonomický růst i spravedlivější město

Dne 11 prosince od 18 hodin vystoupí v prostoru CCEA (Karoliny Světlé 31, Praha 1) Mara Balestrini a Frank Kresin na veřejné přednášce a otevřené diskusi, která se bude zabávat tím, jak sdílená ekonomika – v Praze zastoupená zatím jen projekty jako Rekola či Uber – změní budoucnost měst.

Ráno vám aplikace na telefonu poradí, kterým autem se můžete svézt na letiště. Na letišti vás další aplikace odnaviguje na nejbližší volné parkovací místo. Vystoupíte, zamknete na číselný kód a odletíte. Vůz si vyzvedne člověk, který přiletěl třeba z Amsterdamu a odjede zase do centra. I tak může vypadat sdílená ekonomika.

Tento týden do Prahy míří experti právě na tuto problematiku. Pomůže tento koncept vytvořit sociálně spravedlivější město? Jak působí na rozvoj kreativního průmyslu? Může lidem umožnit více se zapojit do plánování rozvoje města?

„V Praze se zaměříme především na to, jak se mohou obyvatelé pomocí chytrých technologií propojovat v zájmu lepší komunikace spojené s městským plánováním a vyjednáváním mezi jednotlivými aktéry procesu výstavby města: obyvateli, městskou správou, plánovači a developery,” říká Frank Kresin, který se specializuje na umělou inteligenci a v nizozemské Waag Society vede výzkum v oblasti kultury, městské správy a podnikání ve městech. „Musíme se vážně zamyslet, čím by mohla správná data pro město být, a jak lépe sbírat data, která mají pro jednotlivce i obyvatele ve městě smysl,” doplňuje ho Mara Balestrini, ředitelka bristolského think-tanku Ideas for Change, jenž se specializuje na participativní plánování města.

Na přednášku naváže večerní diskusní salon od 21 hodin v hotelu Emblem v Platnéřské 19, Praha 1. Obě akce jsou přístupné zdarma bez potřeby předchozí registrace. Vedle toho proběhne ještě expertní workshop pro pozvané specialisty z řad urbanistů, podnikatelů i neziskového sektoru.

„Mara Balestrini i Frank Kresin jsou kapacitami ve svém oboru a my jsme rádi, že si udělají čas na workshop s odborníky z našeho institutu. Ti se od nich mohou inspirovat, jak by se progresivní trendy v plánování města mohly promítnout třeba do strategického plánu Prahy,“ říká Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy, který akci spolupořádá. Téma sdílené ekonomiky v České republice dlouhodobě zkoumá urbanistický projekt reSITE, na jehož pozvání oba experti do Prahy zavítají. Nad akcí převzalo záštitu i Nizozemské velvyslanectví v ČR.

tisková zpráva IPR Praha

Facebookovou událost najdete zde.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*