Rekonstrukce páteřního elektrického vedení od Loun až k Liberci dostalo první potřebné povolení, takzvanou EIA. Rekonstrukce za 3,2 miliardy korun spočívá především ve zdvojení vedení a náhradě dvacetimetrových sloupů dvaačtyřicetimetrovými.
Obce a lidé, jichž se stavba dotkne, měli jen několik dílčích připomínek, což u podobně rozsáhlých staveb nebývá obvyklé. ČTK to zjistila ze systému EIA.
Délka celého vedení je zhruba 126,5 kilometru. Začíná v uzlovém bodě u Výškova na Lounsku a přes České středohoří vede až k České Lípě, kde začíná druhá trasa k Hodkovicím nad Mohelkou na Jablonecku. Patří k základu energetické soustavy, takže je v drátech napětí 400 kilovoltů. „Má to souvislost i s výstavbou a modernizací dalších zdrojů v oblasti severozápadních Čech. Obě vedení se podílejí také na zajištění spolehlivého a bezpečného přenosu elektrické energie distribučním soustavám,“ uvedla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.
Elektřina jde vedením zpravidla ze západu na východ, hlavně kvůli tomu, že tepelné elektrárny v Ústeckém kraji pokrývají velkou část spotřeby celého Česka. Dokumentace EIA tvrdí, že současné vedení je už teď v některých momentech přetěžované.
Rekonstrukce má stát zhruba 3,2 miliardy korun. Dřív by měla začít na východní části od Hodkovic k České Lípě, kde se předpokládají práce v letech 2015 a 2016. Do roku 2018 by mělo být vedení přestavěno kompletně.
Dokumentace připouští i negativní efekty. „Možnost kumulace existuje zejména ve vztahu k ovlivnění krajinného rázu okolního území a dále v případě vlivů elektromagnetického pole a vlivů hluku,“ píše se v oznámení, které podal ČEPS ministerstvu životního prostředí v červnu 2011. Veřejnosti to ale příliš nevadí, alespoň soudě podle reakcí na projednávání EIA. V něm se sešla řada připomínek, ale jen technického rázu. Jen jeden občan požadoval posunutí některých stožárů, ale do místa, odkud budou víc vidět.
Kladné stanovisko EIA u podobných staveb často znamená, že už nebudou mít problémy s odpůrci stavby při vyřizování stavebního povolení. Ústecký krajský úřad právě kladnou EIA minulý týden zdůvodnil, proč povoluje kontroverzní zařízení na spalování odpadů v teplárně Komořany u Mostu.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře