Výplně otvorů

Zasklení IZOS zohledňuje doporučení ČKAIT

Rodinný dům s rohovým francouzským oknem se skly Energy+ IZOS Studio

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) vydala v dubnu druhou verzi Technického standardu pro Návrh skleněných prvků ve stavebnictví (TS03). Účinnost dokument je platná od 1. července a přesně naplňuje vize společnosti IZOS, která patří k předním tuzemským dodavatelům zasklení a která dlouhodobě působí v oblasti edukace odborné i laické veřejnosti v této oblasti.

Řez izolačním sklem

Technický standard ČKAIT zjednodušeně řečeno stanovuje technické požadavky, které má stavební konstrukce, proces, nebo služba splňovat. Závazný sice není, ale respektování jeho zásad významně zvyšuje efektivitu provozu díky minimalizaci poruch plynoucích z nevhodného řešení.

Technický standard řeší základní oblasti, které je nutné zohlednit při návrhu skleněných prvků ve stavebnictví a na základě dosavadních poznatků z oboru stanovuje obecné zásady, postupy a doporučení k navrhování skleněných prvků.

Přesně v duchu filozofie výrobce IZOS řeší technický standard zasklení jako součást ekonomicky efektivního a udržitelného provozu již ve fázi návrhu stavby. Významně se tak snižují rizika spjatá s použitím skleněných prvků a docilujeme celkového koncepčního řešení navrhované konstrukce.

IZOS Triple, trojsklo

Jako odborně kvalifikovaný předpis může technický standard odkazovat smluvní strany při specifikaci předmětů smlouvy. K tomu slouží především obsáhlý seznam přesných termínů a definic v oblasti skleněných prvků. Uživatelům zároveň zpřesňuje orientaci v sortimentu.

IZOS Shadow, trojsklo

Dokument dále velmi podrobně řeší požadavky na skleněné prvky. Především jde o mechanickou odolnost a stabilitu nebo bezpečnost provozu. Sekce bezpečnosti provozu například velmi přesně specifikuje parametry bezpečnostního zasklení s doporučením na integraci lokálního mechanického jištění. Dokument rovněž uvádí, že porucha skleněného prvku by neměla způsobit progresivní poruchu sousedních skleněných výrobků.

IZOS Energy+ trojsklo

Obsáhlou část dokumentu věnuje ČKAIT statickým a dynamickým požadavkům na skleněné prvky, kdy velmi podrobně specifikuje požadavky vodorovné, svislé i šikmé prvky. Uvádí nejen požadované parametry zasklení, ale rovněž podrobný popis správné instalace.

Současná architektura pracuje s velkými prosklenými plochami Izolační sklo IZOS Energy+, realizace Vorlíček okna

Zajímavou kapitolou je řešení teplotních šoků, kterým může být sklo vystaveno a opět podrobný popis toho, jakým způsobem zabránit dopadům těchto jevů na zasklení. Dokument uvádí například přípustné vzdálenosti topných těles od zasklení, ale rovněž jeho vhodné parametry.

V poslední části dokument doporučuje parametry projektové dokumentace pro provádění staveb. Vyžaduje, aby specifikovala minimálně návrhové zatížení, ale rovněž materiálovou specifikaci skla, jeho tloušťku, úpravu hran, druh a počet fólií, koncepční způsob uchycení prvků apod.

V praxi by tak díky tomu mělo dojít k velmi přesnému specifikování výrobků, které poskytne koncovému zákazníkovi jistotu při výběru kvalitních skleněných prvků

Posuvná moderní okna se skly IZOS Energy+ v kombinaci se stínicí technikou, v zimním období využívá solární zisky ze slunce

Společnost IZOS se dlouhodobě věnuje rozsáhlému testování svých výrobků a disponuje bezkonkurenčně širokou databází výsledků. Klientům nabízí širokou škálu úprav zasklení, včetně broušení hran, tepelného tvrzení nebo HST prohřívání. Její zákazníci tak mají jistotu certifikovaných výrobků s veškerými předpoklady pro splněný náročných souvisejících předpisů.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*