Mezi povinnosti majitelů nemovitostí patří zajištění bezpečného provozu kolem objektu a ochrana před pádem sněhu a ledu ze střešní plochy. Jedním ze způsobů je instalace sněhových zábran. Ty by ovšem měly být řešeny individuálně s ohledem na typ krytiny, tvar konkrétní střechy i lokalitu v níž se objekt nachází.
Sněhové zábrany jsou nedílnou součástí funkčního střešního systému. Jejich účelem je zadržet nakumulovanou vrstvu sněhu a ledu na střeše a umožnit její postupné odtávání. Nehrozí tak její náhlý sesuv, který by mohl ohrozit kolemjdoucí či auutomobily nebo vlastní konstrukce objektu. Při jejich realizaci na plechovou krytinu je nutné vzít v úvahu také způsob instalace. Lze se setkat s několika druhy sněhových zábran, které se liší rozmístěním i způsobem montáže.
Aby systém sněhových zábran správně plnil svůj účel, je nutné vhodně zvolit typ, množství a rozmístění prvků. „Návrh se řídí konkrétní situací dané střechy – jejím sklonem, tvarem krytiny a sněhovou oblastí, v niž se stavba nachází. K jejímu určení slouží mapa sněhových oblastí, která je součástí normy ČSN EN 1991-1-3,“ uvádí Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.
Základní rozdělení sněhových zábran dle typu je na zábrany liniové a bodové. Zatímco liniové sněhové zábrany se nejčastěji umísťují u okapové hrany, případně se mohou v závislosti na délce střešní roviny, sklonu a zatížení sněhem v určitých rozestupech opakovat, tak bodové sněhové zábrany se mimo okapové hrany mohou montovat v celé ploše střechy obvykle dle předem určených schémat. Obvyklé jsou také kombinace obou typů, kde liniové sněhové zábrany zachycují sněhový převis u okapové hrany a bodové zajišťují stabilitu sněhové vrstvy v ploše, tedy aby se sníh v ploše střechy „neutrhnul“ a nesjel z celé plochy střechy najednou.
„Při návrhu a realizaci systému sněhových zábran je nutné v každém případě dodržovat pokyny výrobce a vycházet z montážního návodu. Je třeba ctít pravidla týkající se rozmístění a montáže prvků ve stanovených roztečích a v případě nutnosti vyšší ochrany i použití většího počtu prvků, jejich osazení ve více řadách a podobně. Jde například o místa, kde se mohou na střeše tvořit návěje,“ upozorňuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Také je nutné použití doporučeného kotvícího materiálu a případně dodržení předepsaného utahovacího momentu, tam kde to je předepsáno.
Pozor na fotovoltaiku
S rostoucí oblibou fotovoltaických elektráren se zvyšuje i nutnost vzít při návrhu systému sněhových zábran v úvahu také fotovoltaické panely. Při instalaci sněhových zábran v prostoru mezi panely a okapovou hranou by vlivem rozdílů výšek těchto prvků nemusely být sněhové zábrany schopny sníh na střeše zadržet. Případně by mohlo docházet k tomu, že se na spodním okraji panelů začne sníh hromadit a mohlo by tak dojít k omezení funkčnosti fotovoltaiky nebo vlivem nerovnoměrného zatížení panelů i k jejich poškození. U podobných instalací je proto vhodnější zábrany osadit nad panely v horní části střechy. Také je vhodné zvolit takové řešení fotovoltaiky, aby mohl sníh z panelů sjíždět bez rizika ohrožení stavby či kolemjdoucích a aby kvůli nahromaděné sněhové vrstvě nedocházelo k jejich přetěžování. Obvykle se proto doporučuje neinstalovat fotovoltaiku nad vstupem do domu, garáže, chodníky, nebo nad místy s větším pohybem osob.
Nové dvouřadové trubkové sněhové zábrany SATJAM Safe
Výběr prvků
Obvyklým standardem pro ochranu před pádem sněhu ze střešní plochy jsou prvky kotvené do podkladní konstrukce pod krytinou (například laťování, nebo bednění). Tohoto principu využívají i zábrany z řady SATJAM Safe, která obsahuje trubkové zachytávače, žebříky, bodové komponenty jako jsou oblouky, nebo nosy a další doplňkové prvky. Ty nyní doplňuje novinka v podobě dvouřadových trubkových sněhových zábran, které se nekotví do nosného podkladu, ale přímo do krytiny. Splňují tak požadavky na dlouhodobou funkčnost a spolehlivou ochranu, nenarušují design střechy, zároveň ale zůstávají zařazeny v příznivé cenové relaci.
Sněhové zábrany SATJAM Protect Premium upevňují přímo do krytiny na vrchol její profilace
Alternativou je poměrně nový systém SATJAM Protect Premium. Prvky se upevňují přímo na střešní krytinu a poskytují tak jednotné univerzální řešení, které lze použít na široké škále krytin různých tvarů a provedení. Díky promyšlené konstrukci disponují také velmi dobrými parametry nosnosti. Rozmístění prvků tohoto systému přesně určuje montážní návod v závislosti na typu krytiny a materiálu, z nějž je vyrobena.
Tento systém je tvořen držáky, do nichž se umisťují buď trubky, nebo mříže shodné pro všechny plechové krytiny. Samotný držák se pak liší podle jejího konkrétního typu. Při osazování na profilovanou plechovou krytinu se držák umisťuje na vrchol její profilace a kotví se přímo do krytiny. Pro kotvení se používají systémové šrouby s podložkou a EPDM těsněním, díky kterým je prostup trvale utěsněn. K dispozici jsou také speciální držáky určené pro falcované krytiny. V jejich případě se umisťují na dvojitou stojatou drážku a jsou konstruovány tak, aby ji pevně sevřely a byly trvale zajištěny proti nechtěnému posunutí působením masy sněhu.
Při instalaci na krytinu SATJAM Rapid DeLuxe se držák z řady SATJAM Protect Premium umisťuje na svislý zámek, aniž by došlo k jeho deformaci
U těchto typů krytin je ale nutné rozlišovat, zda jde skutečně o falcovaný plech s dvojitou stojatou drážkou. Odlišné řešení systému sněhových zábran totiž vyžadují krytiny Rapid (všeobecně označovány jako „KLIK“), které zachovávají vzhled falcovaného plechu, ale jednotlivé panely se napojují pouhým zacvaknutím zámků. Aby tato krytina správně fungovala, nesmí držák sněhových zábran zámky deformovat. Proto je v rámci systému SATJAM Protect Premium k dispozici prodloužený držák se speciálně tvarovanými čelistmi, které zámek pevně sevřou, aniž by ho nadměrně deformovaly. Funkčnost krytiny tak není nijak omezena. Podmínkou je ale dodržení předepsaného postupu instalace a správného utahovacího momentu pro dotahování šroubů.
Opomíjenou problematikou bývá tenká ledová krusta, která se může na střeše v některých případech vytvářet. Ta je schopna pod spodní částí instalované sněhové zábrany sklouznout. Proto by trubkové či mřížové sněhové zábrany v systému SATJAM Protect Premium měly být doplněny o blokády proti sjíždění ledu. Jde o plastový výlisek, který se naklapává na spodní trubku nebo na spodní prolis mříže v předepsaných roztečích.
Aby byly zvolené prvky s krytinou plně kompatibilní a celý systém byl dlouhodobě funkční, je nejvýhodnějším řešením realizovat sněhové zábrany od výrobce střešní krytiny. Ten by navíc měl mít stanoveny přesné montážní postupy s ohledem na konkrétní krytinu. Plechové krytiny SATJAM jsou proto k dispozici jako komplexní systém se všemi potřebnými doplňky včetně systému sněhových zábran.
Více na www.satjam.cz.