Označení nejdelší estakády na Slovensku nese s délkou 4374 metrů část rychlostní silnice R2 v údolí kriváňského potoka. Bude patřit i mezi nejvyšší, protože místy dosahuje výšky až 42 metrů nad povrchem. Na stavbě se podílí mimo jiné společnost Eurovia c.s. a.s., která pro realizaci mostovky využívá posuvnou skruž Berd nebo vozíky letmé betonáže Doka.
Estakáda Kriváň
Celkově byla pro realizaci mostovky nasazeno řada CFT vozíků (Cantilivier Free Travaler – vozík letmé betonáže)m z nichž část dodala společnost Doka a několik pocházelo přímo z majetku společnosti Eurovia. Ta po pozitivní zkušenosti s technologií Doka vozíky v předešlých letech zakoupila do své vlastní půjčovny.
Estakáda Kriváň
Vyspělá technologie
Vozík letmé betonáže představuje vyspělou technologii pro realizaci mostních konstrukcí ve výškách nebo nepřístupných prostorách, kdy postupná betonáž probíhá symetrickým vysouváním betonářských vozíků vně od zárodku na mostním pilíři. Pohyb celého komplexu bednění je zajišťován pomocí hydraulických válců. Po dosažení finální pozice a usazení jsou bednicí celky aretovány na přesná místa, v případě zakřivení či sklonu mostu je jejich pozice přesně doupravena pomocí zmíněného hydraulického systému. Poté je možné přikročit k symetrické betonáži obou protilehlých lamel, přičemž případná asymetrie nesmí překročit hmotnost, která tvoří přesně stanovenou pětadvacetiprocentní část celkové kubatury každé lamely.
Vozíky pro letmou betonáž Doka jsou uzpůsobeny tak, aby manipulace s nimi byla jednoduchá, bezpečná a rychlá a díky tomu byla efektivní i samotná realizace projektů. Zároveň jde asi o nejvyšší technologii, kterou mohou stavebníci pro realizaci mostních konstrukcí dnes využít. Bonusem pak může být, že vozík pro letmou betonáž Doka je navržen tak, aby mohl být bez větších úprav nasazen pro naprostou většinu projektů realizovaných touto technologií.
Estakáda Kriváň
Vysoká únosnost i flexibilita
Příhradová konstrukce vozíku z ocelových profilů je dimenzována na vysokou nosnost dvou set padesáti tun při betonáži pětimetrových segmentů. To vše s řízeným pohybem konstrukce a počítá se i s váhou betonové směsi a ocelové výztuže. Nejvyšší možnou flexibilitu konstrukce vozíku poskytuje navíc dvoustěnný kotevní nosník, který umožňuje umístění kotevních tyčí v libovolném rastru, což znamená zejména dokonalé přizpůsobení statickým požadavkům.
Estakáda Kriváň
Díky modulové konstrukci může být navíc zvoleno i asymetrické uspořádání kotevního nosníku, co může být velkým plusem v případě stísněného prostředí stavby, například díky sousedícímu objektu. Výhodná je také geometrie podélných příhradových konstrukcí, které jsou zhotoveny ve tvaru paralelogramů a jsou vedeny směrem vzhůru. Toto uspořádání usnadňuje přístup do právě betonovaného segmentu, a to především pro dopravu a ukládání prutů armatury a následně i betonáže.
Bezpečné přístupy do všech úrovní
Estakáda Kriváň
Mostní konstrukce jsou často realizovány ve velkých výškách nebo nad hloubkami. Bezpečnost při obsluze tak patří mezi důležité vlastnosti CFT vozíků Doka, kdy je dbáno zejména na ochranu volného okraje i bezpečnou přístupnost všech pracovních sekcí. Celý vozík je osazen dostatečně širokými pracovními plošinami i integrovanými žebříkovými výstupy s ochrannými koši pro snadnou obsluhu. Přístup na staveniště pak je zajištěn pomocí pohodlných a bezpečných výstupových věží Doka 250.
Od jednoho dodavatele
Estakáda Kriváň
Nespornou výhodou řešení Doka je, že vozík letmé betonáže, a to včetně vybavení bezpečnostními prvky a bednění, se z větší části skládá z běžně pronajímatelných dílů. V případě potřeby tak je tedy možné zkompletovat a předmotovat jednotlivé prvky ve velmi krátkém čase a na stavbu jednotlivé komplety dodat „just in time“.
Estakáda Kriváň
Využití možnosti získat know-how, bednicí i bezpečnostní systémy nebo například lešení i digitální řešení pro stavbu od jednoho dodavatele je správnou volbou pro každého stavebníka. Společnost Doka nabízí možnost kompletních dodávek pro realizaci monolitu, což výrazně usnadňuje časové, logistické, ekonomické i ekologické náklady stavby.
Estakáda Kriváň
Po estakádě už příští rok
Estakáda je součástí rychlostní silnice R2. Konkrétně úsek R2 Kriváň – Mýtna navazuje na už zprovozněný úsek R2 Pstruša – Kriváň. Konec úseku bude napojen na úsek R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce, který byl uveden do provozu koncem minulého roku. Po dokončení obou úseků získají motoristé, s výjimkou úseku Zvolen, západ – Zvolen, východ, souvislé dálniční spojení z Bratislavy do Lučence. Dle dostupných informací by první motoristé měli mít mořnot využít tuto cestu už v průběhu příštího roku
Zajímavosti o Letmé betonáži Doka:
…každý vozík pro letmou betonáž je individuálně plánován pro specifické potřeby stavby?
…vozík pro letmou betonáž není bednění ale “stroj”? Proto musí být opatřen certifikátem CE pro stroje.
…nejtěžší vozík letmé betonáže Doka měl vlastní váhu téměř 160 tun?
…odborníci ze společnosti Česká Doka jsou natolik zkušení, že pomáhají s plánováním i realizací vozíků letmé betonáže po celé Evropě?
Letmá betonáž:
Úseky mostu jsou postupně betonovány z pilíře (rozjezdový zárodek) pomocí páru vozíků pro letmou betonáž, který nese bednění, výztuž a čerstvý beton. Většinou je betonáž realizována téměř symetricky na obě strany pilířů. Úseky betonáže jsou z pravidla dlouhé 3 až 5 metrů. (Zdroj: encyklopedie E-BETON)
Historie letmé betonáže s českou stopou
Zajímavostí jistě je, že vozík pro letmou betonáž Doka si odbyl svoji světovou premiéru v České republice. Vůbec poprvé byl totiž nasazen při realizaci mostu přes Vltavu u Litoměřic v roce 2008 a už tehdy se na jeho plánování podílel Petr Chval ze společnosti Česká Doka.
Díky těmto zkušenostem patří technické oddělení společnosti Česká Doka mezi špičku v mostním odvětví a nezřídka se podílí na realizaci složitých mostních konstrukcí nejen doma, ale i v zahraničí, jak ostatně dokazuje i realizace mostu R2 Kriváň – Mýtna.