Přibližně polovina stávajících budov v Evropě pochází z let 1945 až 1980. Řada z nich je ale zastaralá a zaostává za novostavbami komfortem i kvalitou vnitřního prostředí. Ani budovy v Nizozemsku nejsou výjimkou. Nejméně dva milióny z celkem dvou a půl miliónu nájemního bydlení v zemi budou v příštích 10 letech vyžadovat rekonstrukci. Nizozemský projekt De Poorters van Montfoort se zabývá rekonstrukcí budov dle konceptu aktivního domu s využitím solárních technologií.
Celkem 92 samostatných rodinných domků v nizozemském Montfoortu poskytovalo cenově dostupné bydlení pro místní rodiny od 70. let 20. století. Po téměř 40 letech jsou ale domy opotřebované, na poměry 21. století nepohodlné a trpí řadou nedostatků: průvan, málo světla, enormní náklady na energii a celkově málo místa.
Revitalizace domů přinesla změnu celkového pojetí a nový, moderní vzhled. Především ale změnila život jejich obyvatel. Edwin Hamelink, který ve čtvrti Poorterstraat se svojí rodinou strávil 18 let, věděl o dosavadních nedostatcích své: „Dům nebyl před rekonstrukcí zrovna pohodlný. To se teď změnilo. Žasneme nad tou spoustou místa v podkroví. Díky nástavbě teď máme čtyři ložnice. Pro rodinu se čtyřmi dětmi je to vynikající.“
Úkol přetavit koncept aktivního domu v praktickou rekonstrukci domů připadl architektonickému studiu BouwhulpGroep. Architekti využitím podkroví zvětšili užitnou plochu, získali prostor pro střešní terasu a do interiéru dostali více přirozeného světla. Změn doznalo i přízemí, první patro a schodiště. Vzhledem k tomu, že trávíme 90 % svého času uvnitř budov, mají vnitřní podmínky v domech zásadní vliv na naše zdraví a pohodlí. Dobré vnitřní prostředí je tedy klíčovým parametrem aktivního domu, a návrh musí být zapracován tak, abychom dosáhli kvalitního denního osvětlení, tepelného prostředí a kvality ovzduší v domě.
Větrání je zajištěno strategickým rozmístěním fasádních a střešních oken s nízkoenergetickým trojsklem ve všech podlažích. Díky tomu vznikne při otevření dálkově ovládaných střešních oken v nejvyšším patře v otevřeném prostoru schodiště komínový efekt, který odvede zatuchlý vzduch z dolních podlaží skrze střechu pryč. Tato strategie zajišťuje chlazení v letních měsících, v zimě pak cirkulaci vzduchu zajišťuje mechanická ventilace řízená čidly koncentrace CO².
V celosvětovém měřítku mají vytápění, klimatizace a elektrické spotřebiče 40% podíl na celkové spotřebě energie v domě. Energetická účinnost a spotřeba energie jsou tak s ohledem na životní cyklus domu důležité faktory z hlediska klimatických změn i snižování celosvětové spotřeby energie. Konstrukce, orientace i stavební materiály aktivního domu jsou tedy optimalizovány pro využívání „zelené“ energie a zároveň její minimální spotřebu.
Dodávku elektřiny zajišťují solární panely a kolektory na střeše každého domu. Domy jsou totiž vytápěny tepelným čerpadlem, které získává energii pro provoz ze solárních modulů na střeše. Tím se snížila spotřeba tepla v domech na méně než pětinu a celková spotřeba energie je méně než poloviční oproti stavu před rekonstrukcí. Nepočítáme-li elektřinu spotřebovanou na osvětlení a domácí spotřebiče, je veškerá spotřeba energie pokryta z obnovitelných zdrojů, tj. ze solárních kolektorů, fotovoltaiky a tepelného čerpadla. To znamená, že 100 % energie pro domy pochází z obnovitelných zdrojů. Domy v Poorterstraatu získaly po rekonstrukci podle konceptu aktivního domu energetický štítek A++. Rekonstrukce má snížit náklady na energie na jeden dům o 130 eur měsíčně, což je více, než o kolik v důsledku rekonstrukce vzroste nájemné.
podle podkladů společnosti VELUX