Kvalitní čerstvý vzduch je pro život nepostradatelný ať už na pracovišti nebo doma. Zabezpečit větrání v pravidelných intervalech ale není jednoduché. Správně by se mělo větrat každé dvě hodiny po dobu tří až pěti minut (i v noci!), ideálně dokořán otevřenými okny. Kdo tak ale doopravdy větrá?
Nikdo si nechce zbytečně přivádět chlad do teplých místností, a tak se hlavně v zimě a v noci větrá mnohem méně, než je potřebné. Výsledkem je zvyšování koncentrace škodlivin, relativní vlhkosti nebo dokonce i růst plísní a poškození konstrukcí. Právě kvůli tomu jsme se v Centru pasivního domu rozhodli ukázat majitelům bytů a domů, jak oni sami doma větrají. Mají možnost si zapůjčit měřicí přístroj a sami na sobě si vyzkoušet, jak jsou na tom a zda řízené větrání má, nebo nemá smysl. Na grafu jde vidět typický průběh koncentrace oxidu uhličitého v bytové jednotce bez řízeného větrání.
V pasivním domě dýcháte neustále čerstvý vzduch
Teplo, které se odvádí při větrání z domu, je škoda pouštět ven, když jej lze zpětně využít. V pasivním domě o něj nepřicházíme. Ztráty tepla větráním jsou tak velké, že bez rekuperace tepla by pasivní dům zdaleka nedosahoval potřebných parametrů a stěží i hodnot pro nízkoenergetický dům. Požadavkem je proto účinnost zpětného zisku tepla u větracích jednotek minimálně 75 %. Ty nejlepší jednotky na trhu však už dnes přesahují účinnost 90 %. Čerstvý vzduch se jednoduše ohřívá na téměř pokojovou teplotu a nevznikají tak nepříjemné teplotní rozdíly v místnostech.
7 výhod řízeného větrání s rekuperací tepla
▪ Odvod škodlivin a pachů.
▪ Neustále čerstvý vzduch bez překračování koncentrace CO2 1500 ppm.
▪ Kontinuální odvod vlhkosti – ochrana proti plísním.
▪ Vysoký komfort – teplý vzduch bez průvanu.
▪ Filtrace – vzduch bez znečištění prachem, alt. i pyly.
▪ Bez hlukového zatížení – větrání se zavřenými okny.
▪ Úspora energie 75 % až 90 %
Vytvoření kvalitního vnitřního mikroklimatu je rozhodně oblast, kterou je nutné se podrobně zabývat. Pasivní domy mají výhodu oproti běžným domům díky vynikajícím tepelněizolačním vlastnostem konstrukcí a účinnému řízenému větrání. Uživatelé pasivních domů si větrání často chválí jako nejlepší volbu v celém projektu. Celý systém pro rodinný dům může stát kolem 150 tisíc korun, pro bytový dům asi 50 tisíc korun na byt. Což není tak vysoká cena za zdravé a komfortní vnitřní prostředí, co myslíte?
Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu