Beton, Projekty

Nový pavilon se buduje v pasivním standardu

Stavba pavilonu v areálu Nemocnice Pelhřimov roste – aktuálně probíhají práce na železobetonových monolitických konstrukcích, které budou hotové začátkem října. Poté začnou stavebníci s prováděním střechy, následovat bude osazení tří ocelových mostů a montáž fasádních výplní.

Jako první se bude realizovat nadzemní krček o délce 13 metrů do budovy, kde sídlí oddělení dlouhodobě nemocných. „Pak přijde na řadu instalace krčku do stravovacího provozu, jako třetí bude osazen dvoupatrový most o délce 43 metrů do pavilonu akutní medicíny,“ uvádí Michal Kozár, ředitel Nemocnice Pelhřimov. Radan Doubek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení dodává: „Přínosem nového pavilonu bude nejen komfortnější prostředí, ale také zlepšení po stránce organizační. Jako příklad bych uvedl snazší dostupnost centrálních operačních sálů nebo možnost rychlejšího řešení akutních stavů vyžadujících mezioborovou spolupráci.“

Spojovací mosty propojí pavilon s ostatními budovami areáluSpojovací mosty propojí pavilon s ostatními budovami areálu

Metoda BIM i pro autorský dozor

Projektovou dokumentaci pro vydání společného stavebního povolení a pro provedení stavby připravila kancelář Obermeyer Helika. Při jejím zpracování využila metodu BIM projektování ve 3D.

„Po dokončení projekčních prací jsme byli pověřeni autorským dozorem. Díky zvolenému řešení jsme stavbu posunuli od úrovně téměř nulové spotřeby energie do pasivního standardu. Proto je nutné každý detail precizně realizovat a autorský dozor přitom hraje významnou roli,“ říká Jiří Fousek, generální ředitel společnosti a dodává: „Stavba probíhá při provozu ostatních budov v areálu. Práce jsme tedy museli naplánovat tak, abychom negenerovali nadměrné hladiny hluku. Nejprve jsme zajistili přeložky inženýrských sítí, poté se hloubila stavební jáma a v dubnu jsme zahájili práce na hydroizolaci spodní stavby, betonáži základové desky a dalších betonových konstrukcích.“

Projektovou dokumentaci připravila kancelář Obermeyer Helika, která byla pověřena také autorským dozorem. Díky zvolenému řešení stavbu posunula do pasivního standardu

Několik oddělení v jednom objektu

Pavilon poskytne zázemí pro dětské, gynekologickoporodnické a neurologické oddělení. V přízemí bude ambulantní provoz, v 2. NP dětské ambulance, dětská lůžková jednotka a JIP. Ve 3. NP porodnice, gynekologicko-porodnické oddělení a novorozenecká část. Ve 4. NP se nacházejí gynekologické ambulance a lůžková jednotka neurologického oddělení. Technické zázemí bude vybudováno v posledním ustoupeném podlaží. Podzemní podlaží se využije pro parkování.

„Do budoucna počítáme i s tím, že bychom do pavilonu přesunuli také oddělení dlouhodobě nemocných a zřídili zde stanici paliativní péče,“ uzavírá ředitel nemocnice Michal Kozár.

Z průběhu betonáže stropů; příprava pro vertikální nosné konstrukce. Pracovalo se také na hrubých rozvodech vzduchotechniky, elektřiny, topení a medicinálního plynu

Základní údaje

Zastavěná plocha: 2200 m2
Obestavěný prostor: 40 000 m3
Počet podlaží: 5, z toho 1 podzemní
Užitná plocha: 8300 m2, z toho 1. až 4. NP 5600 m2
Objednatelem a hlavním investorem stavby je Kraj Vysočina. Předpokládaná výše investice, která nezahrnuje zdravotnickou techniku, je 592 mil. Kč bez DPH. Do provozu by stavba měla být uvedena počátkem roku 2023.

-vis-

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*