Informace výrobců

Efektivní hospodaření s „dešťovkou“ – čištění a vsakování

Starost o vodu je v dnešní době prvořadá. Na jedné straně se potýkáme s obdobími sucha, na druhé straně se stále častěji setkáváme s povodněmi. Je proto nezbytné s vodou cíleně hospodařit, abychom obě tyto hraniční situace eliminovali. V současné době tento směr podporuje i česká vláda dotačními programy a opatřeními v boji proti suchu, která kromě jiného souvisejí se zlepšením kvality půdy. Nový dotační program pro občany podporuje lepší hospodaření s dešťovou vodou.

Hospodaření s „dešťovkou“
Hospodaření s dešťovou vodou má dlouhodobě oporu v české legislativě. Při stavbě RD nebo průmyslové haly se setkáváme s požadavkem stavebního úřadu na minimalizaci pouštění dešťové vody do kanalizačního řadu. Požaduje se „likvidace“ dešťové vody na pozemku stavby vsakováním. Zpevněných ploch stále přibývá a přirozené vsakování je tím stále více omezováno. Na zem spadne v průměru až 1000 l/m2/rok a kdyby vše odteklo do kanalizační sítě, nutně by docházelo k jejímu přetěžování a plnění vodních toků. Zároveň se tímto rychlým odtokem snižuje hladina podzemní vody a podzemní zdroje rychleji vysychají. Rychlý odtok vody z velkých území při přívalových deštích také způsobuje povodně. Vsakování vody má proto velký bezpečností význam a navíc doplňuje zásoby podzemní vody, které se stále zmenšují.

Technická norma vodního hospodářství TNV 75 9011 popisuje tři způsoby odvodnění pozemku s prioritou dle uvedeného pořadí. Pokud jsou vhodné místní podmínky, měli bychom nechat vodu vsakovat. Při horších vsakovacích podmínkách kombinujeme vsakování s retencí a regulovaným odtokem. Pokud vsakování není možné, přistoupíme k retenci a regulovanému odtoku do povrchových vod nebo, a to až v nejzazším případě, do jednotné kanalizace. 

Čištění dešťové vody
Do země nebo do kanalizační sítě je však možné svést pouze vodu „čistou“, nekontaminovanou ropnými látkami nebo těžkými kovy z komunikací a ocelových střech. Je proto třeba navrhnout ucelený systém, který dešťovou vodu zachytí, předčistí, vyfiltruje a odvede – buď do kanalizačního řadu, nebo na místě do vsakovacího systému. Společnost MEA po sloučení s firmou RONN, která byla v tomto oboru velice úspěšná, nyní nabízí kompletní systémy pro odvodnění, navržené vždy s ohledem na optimální řešení ochrany spodních vod, a to s přiměřenými náklady.

Samotné zachycení vody ze zpevněných ploch se provádí bodovými vpustěmi nebo liniovými žlaby. Ty jsou podle druhu plochy rozděleny na jednotlivé třídy zatížení a tomu je uzpůsobena také celá konstrukce žlabu. Dešťové vody z menších parkovišť nebo užších ulic lze velice úspěšně předčišťovat již ve žlabu. V nabídce existuje unikátní systém pro čištění dešťových vod MEA Clean (obr. 1) – odvodňovací žlab a čištění v jednom. Systém MEA Clean je založen na víceúrovňovém filtračním substrátu, který čistí vodu od olejových a ropných látek a těžkých kovů. Účinnost systému je vyšší než 99 % při životnosti 20 až 25 let. Do země se tak dostane voda, která nezatěžuje zeminu a podzemní prameny nežádoucími látkami.

Obr. 1: Filtrační žlab MEA Clean Obr. 2: Polyetylenový odlučovač TechneauSphereObr. 3: Odlučovač ropných látek pro větší plochy 1000 až 4000 m2

Centralizované čištění vody od ropných látek
Pro centralizované zachycení ropných látek se v současné době používají odlučovače ropných látek (ORL). Liší se materiálem, typem filtrace a dalšími detaily, které mohou zvyšovat užitnou hodnotu, spolehlivost čistění a zjednodušovat údržbu. Pro funkční odlučovač ale platí, že musí mít dostatečně velikou kalovou jímku, oddělenou od odlučovací komory a také by měl mít možnost pohodlného odběru kontrolních vzorků. Dostatečná velikost kalové jímky je důležitým parametrem. Při větším předpokládaném znečištění pevnými částicemi se může navrhnout i externí jednotka. Vhodná velikost kalové jímky umožňuje zklidnění přitékající vody a usazení pevných částic na dno odlučovače. Pro větší plochy (1000–4000 m²) se většinou používají odlučovače ocelové nebo polyesterové s prodlouženou zárukou (obr. 3). Obvykle používaný koalescenční filtr umožňuje snadné čistění tlakovou vodou. Funkce filtru je jednoduchá. Turbulentní proudění podporuje shromažďování jemných kapek lehkých kapalin v suspenzi s vodou a zvyšuje objem pro podporu flotace. Ropné látky plovoucí na povrchu se poté v pravidelných intervalech odsají. 

Nový odlučovač pro menší plochy
Menší plochy do 1600 m², včetně myček aut, se řeší pomocí menších odlučovačů z polyetylenu nebo oceli. Novinkou firmy MEA Water Management, s. r. o., mezi polyetylenovými odlučovači je TechneauSphere (obr. 2) s rotačním pohybem vody uvnitř, usnadňujícím sedimentaci a účinnost v poměru k velikosti. Odlučovače všech velikostí jsou také vybaveny automatickým uzávěrem, který zabraňuje nechtěnému úniku již zachycených volných odkalených lehkých kapalin dál po proudu. Těleso odlučovače má vysokou mechanickou odolnost, nekoroduje a je beze spár. Je tím vyloučeno riziko netěsností konstrukce a tím i potenciální nebezpečí úniku ropných látek. Instalace zařízení se obejde bez betonování. Odlučovač je samonosný a pouze se připojí v adekvátní výšce na kanalizaci. Konkrétní způsob usazení se řeší podle toho, zda je těleso v úrovni hladiny podzemní vody nebo mimo ni.

Bezpečné vsakování dešťové vody

Po předčištění či odloučení nežádoucích látek můžeme dešťovou vodu nechat vsakovat nebo poslat dále do sítě. Vsakování se řeší pomocí podzemních vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací bloky X-Box (obr. 4) firmy MEA Water Management, s. r. o., mají nosnost přes 600 kN/m². Při uložení pod komunikací spolehlivě snesou pojezd nákladních aut i po povrchu s minimálním krytím. Nosnost bloku umožňuje instalaci i ve větších hloubkách. Vysoká pevnost je důležitá hlavně z dlouhodobého hlediska, kdy musí bloky trvale odolávat neustálému působení tlaku od zeminy bez jakékoliv deformace. Unikátní systém vsakovacích bloků umožňuje výškovou úpravu vsakovací sestavy v rozmezí standardních výšek 100–200–300–400–500–600 mm. To umožňuje návrh a výškové umístění snadněji přizpůsobit geo-logickým podmínkám. Vhodnou kombinací tvarovek C-Box a X-Box vznikne vsakovací systém, který je možné navrhnout optimálně s ohledem na funkci a úspornost a který bude funkční i pro příští generaci. 

Obr. 4: Vsakovací blok X-Box-30Obr. 5: Vsakovací systémy s filtračním substrátem Biocalith MR

Čištění dešťové vody biologickou cestou
Ani na samotné vsakování se není možné dívat jen jako na „plastové bedny“ v podzemí, ale jako na komplexní soustavu funkčních prvků, které mají spolehlivě chránit vodní zdroje. Jako dodatečné čištění se používá do nízkých vsakovacích boxů výšky 200 mm filtrační substrát Biocalith MR (obr. 5) Biocalith MR likviduje biologickou cestou veškeré běžné minerální látky, které se vyskytují v dešťové vodě z běžného provozu. Dodatečnou filtrací biologickou cestou můžeme trvale zajistit, že se do půdy a spodních vod nedostanou zdraví škodlivé nebezpečné látky.

Zařízení pro zachycení dešťových vod, jejich následné využití nebo vsakování již dlouho nejsou pouze jednoduché konstrukční prvky pro zachycení co největšího objemu vody. Požadavkem v procesu zachycení, čištění a vsakování tak není pouhé dodržení stávajících norem, ale jejich výrazné překročení, aby bylo dosaženo maximální čistoty vody vypouštěné do podzemí. MEA Water Management, s. r. o., disponuje zkušenými projektanty a techniky, kteří jsou schopni návrh, u kterého je třeba dbát na dodržení mnoha parametrů, dovést až k instalaci. Vše pod hlavičkou MEA Solution garantující naprostou spolehlivost a funkčnost. 

Podrobnosti najdete na webu www.mea-odvodneni.cz.

Jan Ochec, MEA Water Management, s. r. o.