Při rekonstrukcích, ale také u novostaveb se čím dál častěji využívá půdní prostor pro každodenní bydlení. Potřeba využití podkrovních prostor stále narůstá. Oblíbeným způsobem, jak vytvořit pod střechou dostatečně prosvětlený prostor, je použití střešních vikýřů.
Střešní vikýře tvoří architektonicky výrazné prvky, pozměňují a také výrazně oživují vzhled fádní šikmé střechy. Funkční a estetické opláštění materiálem RHEINZINK (různé techniky krytí) u vikýřů kulatých, sedlových, pultových, trojúhelníkových nebo motýlovitých tvarů, pomáhá oživit stavbu a vytváří harmonické přechody nebo zajímavé kontrasty k ostatním stavebním materiálům. Spolehlivé připojení ke skládané krytině umožňuje plech RHEINZINK z měkkého zinku, který vyniká velmi dobrou ohebností a tvarovatelností.
Jak u městských staveb, tak též v obytném prostoru na venkově má použití střešních vikýřů svoji dobře zdůvodněnou tradici. Vikýře umožňují i v podkrovním prostoru vzpřímené stání u okna a poskytují mnohdy krásný výhled na okolní krajinu z výšky. Z vnějšího pohledu člení vikýře plochu střechy na malé stříšky, prodlužují vertikální členění fasády do střechy a zdůrazňují zvláštní osu budovy. V pohledu z ulice splňují vikýře úlohu zrušení hranice mezi hmotou budovy a nebem.
Pro použití střešního prostoru k obytným účelům získává střešní vikýř oproti dřívějším dobám pozměněný význam. Vedle větrání půdního prostoru se stávají nejdůležitějším aspektem projektování vikýřů též osvětlení, získání místa v interiéru, ale také získání zajímavějšího vnějšího vzhledu budovy.
Vzhledem k různorodým možnostem ztvárnění vikýřů je pro prosazení tvůrčího záměru do zastavěného okolí rozhodující volba materiálu na opláštění. Pro tento účel je vhodný kov, zejména měkký, protože vikýř představuje množství často obtížných napojení, která často převyšují v počtu a stupni obtížnosti hlavní části střechy (RHEINZINK mj. umožňuje pájení naměkko).
Mimořádný význam při projektování vikýře mají opatření, ke kterým musí být přihlédnuto s ohledem na stavebně-fyzikální požadavky. Izolace vikýře by se měla hodnotami co nejvíce přiblížit k hodnotám střechy. U větrané střešní skladby je nutné provést provětrání samotného střešního vikýře. Řemeslné provedení montáže parozábrany musí být velmi pečlivé. Je-li nutno upustit od provětrávání vikýře, potom vždy za konzultace s technickým oddělením RHEINZINK.
Pro opláštění vikýřů jako výrazných a viditelných částí střechy doporučujeme použití titanzinku RHEINZINK v provedení prePATINA blaugrau a prePATINA schiefergrau s přírodní patinou vytvořenou již z výroby. Získáme tak od začátku vizuálně působivý efekt celkového provedení při relativně nízkých dodatečných nákladech.
Brožuru firmy RHEINZINK Architektonické detaily si můžete v elektronické podobě prohlédnout zde
Jiří Suchánek,
RHEINZINK ČR, s. r. o.