Na počátku projektu bylo zadání, podle kterého má nová kvádrovitá budova muzea citlivě a přirozeně splynout s okolím – zelenými lesy, pískem lesních dun a především jednoduchou formou palmirského hřbitova, kde se mj. nachází hroby obětí z řad civilního obyvatelstva popravených během II. světové války. Pietní místo se nachází v lokalitě Palmiry nedaleko Varšavy v pralese Puszcza Kampinoska.
Přípravu projektu dostali na starost mladí architekti ze společnosti WXCA s. c. Jejich návrh se od původní, dosti již zchátralé stavby ze 70. let minulého století liší mnohonásobně větší rozlohou a konstrukcí z maximálně odolných materiálů. Moderní objekt muzea měl být vybudován v roce 2011 na místě budovy původní.
Výsledkem je moderní stavba, jejíž stěny tvoří skleněné pláty, obložení z ocele Cor-Ten a stěny z pohledového betonu. Užitková plocha objektu je 1030 m². Projektanti se přiklonili k oceli Cor-Ten pro její specifické vlastnosti a atraktivní vzhled. Ocel Cor-Ten je charakteristická odolností vůči povětrnostním podmínkám a naprosto specifickým vzhledem, neboť na jejím povrchu se časem přirozeně vytváří vrstva patiny – koroze, která zároveň tvoří konečnou povrchovou úpravu a chrání ocelové jádro materiálu. Tato ocel již nevyžaduje další zvláštní povrchovou úpravu během výroby ani provozu, což značně snižuje náklady a zmenšuje dopad na životní prostředí během životního cyklu celé budovy. Rezavá barva ocelového obložení se výborně doplňuje s hnědými kmeny stromů, mezi něž je objekt zasazen. Fasáda vypadá ještě působivěji v okamžicích, kdy na stěny dopadají sluneční paprsky a postupně se měnícím úhlem jejich dopadu jakoby ožívá celá budova. Důležitým faktorem při výběru ocele Cor-Ten byla také možnost provrtání otvorů do její plochy. Před montáží byly pláty perforovány laserem. Takto pak vznikly nepravidelně rozmístěné kulaté otvory připomínající stopy po kulkách jako memento obětí II. světové války.
Na stavbu celé fasády dodala firma Ruukki téměř 600 m² rovinných tabulí Cor-Ten, z kterých byly následně vyráběny speciální fasádní lamely s následnou perforací otvorů. O nastartování procesu koroze a patinace se postarala příroda sama, střídáním každodenních přírodních cyklů.
Ocel Cor-Ten, dodávaná společností Ruukki, je využívána pro fasády a opláštění kancelářských a obchodních budov, průmyslových objektů, ale také pro ocelové mostní konstrukce. Tyto objekty díky použití patinujícího materiálu Cor-Ten získávají zajímavý a nezaměnitelný charakter. Fasádní obklad nebo panely vyrobené z ocele Cor-Ten se skvěle doplňují s ostatními přírodními materiály, jako jsou sklo, beton, kámen nebo dřevo. Čím dál častěji jsou však pro výjimečný vzhled a vlastnosti tohoto materiálu využívány pro méně typické projekty, jako jsou pomníky, sochy a krajinná architektura. Své uplatnění si Cor-Ten nachází také při rekonstrukcích sakrálních staveb, hradů, zámků, a dokonce i v případě novostaveb umístěných v historických centrech měst, prostě všude, kde je potřeba zachovat historický ráz stavby, nebo celých městských částí.
Využití ocele Cor-Ten na zhotovení fasády muzea v Palmirách bylo oceněno také v architektonických kruzích. Na svých stránkách ji prezentoval i prestižní magazín Murator – Architektura, který ocenil zajímavý design objektu i zvolené materiály.
podle podkladů společnosti Ruukki CZ