Horská chata „Štefánička“ byla postavena ve 20. letech minulého století na počest slovenského národního hrdiny generála M. R. Štefánika. Chata měla nahradit útulnu, která stála na vrcholu Ďumbieru (2046 m n. m.) od roku 1902. V létě se vyhřívá na krásném zeleném návrší nad strmým svahem v nadmořské výšce 1740 metrů pod nejvyšším vrchem Nízkých Tater, v zimě naopak vzdoruje nejkrutějším živlům. Jde o oblíbenou destinaci pro celoroční výlety, která je dostupná ze všech světových stran.
Důvody rekonstrukce
Vzhledem k velkému zatížení větrem a sněhem došlo k porušení původního měděného opláštění střechy horské chaty. Chata byla v havarijním stavu, kdy část původní měděné krytiny odletěla působením větru. Protože nebyla použita parozábrana a ani tepelná izolace nebyla provedená ideálně, docházelo masívně k průniku teplého vzduchu do střešního pláště. Vlhkost kondenzovala pod měděným plechem. Působením vlhkosti pod plechem postupně shnila dřevěná spodní konstrukce: celoplošný dřevěný záklop a krokve. Izolace z minerální vlny mezi krokvemi byla provlhlá a nefunkční. Proto musely být měděná střešní krytina, dřevěné bednění a minerální izolace odstraněny.
Původní konstrukce jednoplášťové střechy z 90. let:
* měděný plech,
* dřevěný záklop,
* tepelná izolace (častokrát i chyběla) mezi krokvemi,
* pohledový dřevěný záklop (bez parozábrany).
Rekonstrukce v extrémních podmínkách
Vzhledem k náročným klimatickým podmínkám byl zvolen koncept neprovětrávaného střešního pláště. Odstranil se původní měděný plech (který se prodal a částečně financoval nový materiál), odstranil se původní dřevěný záklop (zůstal jako palivo do krbu) a odstranila se původní tepelná izolace (minerální vata, svezená vrtulníkem dolů). Vyměněny byly shnilé krokve, na které se aplikovala parozábrana, následně PIR panel tl. 120 mm, OSB deska 3 tl. 25 mm, asfaltový pás + AIR-Z a titanzinek Rheinzink-Clasic walzblank 500/0,80 mm (osová vzdálenost drážek 430 mm). Šáry byly upevněny systémem Clipfix pomocí vysokých příponek. Uvedeným řešením se zlepšil tepelný komfort krajních místností v obytném podkroví v zimě z –2 °C na +22 °C.
Rekonstrukce probíhala z finančních důvodů ve dvou etapách, bez přerušení provozu chaty:
1. etapa září 2014 asi 40 %,
2. etapa červenec 2016 asi 60 %.
Každá etapa trvala 4 týdny. Materiál se dopravoval letecky pomocí vrtulníku, titanzinek ve svitcích, které se dále zpracovávaly přímo na stavbě. Objekt je dostupný pouze pěšky, proto řemeslníci přespávali na chatě. Navíc museli počítat s tím, že po 13. hodině často dochází k prudkým změnám počasí, přižene se vítr a déšť a po zbytek dne se už nedá pracovat.
Proč titanzinek?
Investor kladl důraz na spolehlivost řešení, bezúdržbovost a dlouhou životnost, to vše v klimatických podmínkách s častým nárazovým větrem 170–220 km/h a výškou sněhové pokrývky až 5 m. Rheinzink byl pro tuto náročnou realizaci vybrán díky svým vlastnostem a také díky pozitivní ekologické charakteristice. Titanzinek Rheinzink se uplatnil na střeše (dvojitá stojatá drážka), fasádě, a podhledu (úhlová stojatá drážka). Důležitým faktem při volbě materiálu byla skutečnost, že řešení rekonstrukce s materiálem Rhenzink je pozitivně ověřeno na nejvýše položeném objektu ve Vysokých Tatrách, chatě pod Rysmi, ve výšce 2250 m n. m.
Za zmínku stojí výsledný estetický dojem rekonstruovaného objektu. Přírodní stavební materiály, kámen, dřevo a titanzinek, působí na horském návrší ušlechtile a přirozeně a směle měří své síly s okolní divokou přírodou. Titanzinková střecha a fasáda vizuálně odlehčuje objemný objekt, reflektuje okolní světelné podmínky a je stejně proměnlivá a pozoruhodná jako horské nebe nad chatou.
Rekonstrukce chaty M. R. Štefánika je zveřejněna v letošním kalendáři Architecture With Rheinzink. Kalendář je prestižní přehlídkou objektů z celého světa, na kterých je použit titanzinek Rheinzink. Máte zájem o zaslání kalendáře v elektronické podobě? Napište si o něj na info@rheinzink.cz.
Údaje o stavbě:
Název objektu: Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom
Umístění: Nízké Tatry, Slovensko
Investor: Klub slovenských turistov, Bratislava
Architekt: 0 – rekonstrukce objektu
Projektant: Při zpracování návrhu rekonstrukce střešní skladby investor konzultoval technické řešení s firmou Rheinzink, která má bohaté zkušenosti s aplikací střešní krytiny ve vysokohorských, horských a podhorských podmínkách v SR: Ing. Miroslav Komzala, technický poradce společnosti Rheinzink SK.
Realizátor klempířských prací z titanzinku Rheinzink: Ekoclim, s. r. o., Poprad, Plutadach, s. r. o., Kežmarok
Realizace: 2014–2016
Technické detaily:
Střecha: 3,3 t, Rheinzink-Classic walzblank, dvojitá stojatá drážka
Fasáda: 1,4 t, Rheinzink-Classic walzblank, úhlová stojatá drážka
podle podkladů společnosti RHEINZINK ČR