Dřevěné a montované konstrukce, Informace výrobců

Sádrokarton jako plnohodnotný materiál překvapuje ve všech ohledech

Dokážete si představit současné stavitelství bez sádrokartonu? Pravděpodobně těžko, protože se stal samozřejmou součástí každé stavby a svými ambicemi míří dokonce ještě výš. Pomalu se stává tím nejdůležitějším materiálem zejména v oblasti bydlení.

Sádrokarton za dobu svého vývoje dospěl totiž natolik, že dokáže nabídnout téměř vše co klasické stavební materiály, ale v jistém ohledu umí ještě mnohem více. Obzvláště, pokud bereme na zřetel akustický komfort, který zaujímá mezi požadavky investorů jednu z přední příček. Je pravda, že na trhu existuje řada alternativních klasických materiálů, které svým charakterem a vlastnostmi mohou nabídnout skutečně zajímavé hodnoty vzduchové neprůzvučnosti. Je tu ale jedno velké „ale“. A tou je tloušťka konstrukce.

Zatímco u standardního materiálu s rostoucí hodnotou Rw se musíme smířit s nárůstem tloušťky, u sádrokartonové konstrukce stačí jednoduše zvolit do skladby jinou desku při zachovaní stejné tloušťky. Zejména tyto důvody přispěly k tomu, že se suchá výstavba začala prosazovat v bytové výstavbě.Protože jen velmi obtížně budete hledat materiál, který při tloušťce stěny 155 mm nabídne Rw 67 dB.

Jak dosáhnout většího ticha a menší tloušťky?

Podstatou akustického komfortu v bytech je „ticho“, to znamená neslyšet co se děje ve druhé místnosti nebo v sousedním bytě. Norma je relativně benevolentní, protože udává u bytových příček minimální hodnotu vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB. Ale normová hodnota je vlastně minimální požadavek a pro „slyšitelné ticho“ je třeba se pohybovat v hodnotách vyšších. Pro tyto účely se ideálně hodí příčka W115 s dvojitými profily a dvojitým opláštěním, která podle typu použité sádrokartonové desky a tloušťky od 155 do 255 mm nabízí Rw od 62 do 73 dB.

Je však důležité vědět, že změnou desky se nejenom zvedne celková hodnota akustického komfortu (Rw), ale rovněž se posune rezonanční kmitočet do méně slyšitelného pásma. Uživatel tak vnímá zlepšení akustického komfortu daleko výrazněji. To platí především o deskách Knauf Diamant a Knauf Silentboard, které mimořádně účinně tlumí právě nejběžnější zvuky v interiérech budov – řeč a hudbu. Desky Knauf Silentboard si potom poradí i s nízkými kmitočty kvalitních reprosoustav.

Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)

Běžná skladba konstrukce příčky v bytech

Pro akustický komfort v rámci jednoho bytu se ideálně hodí dvouvrstvě opláštěné příčky W112 (jednoduchý profil), které nabízejí výborný poměr zvukové izolace, jednoduché konstrukce, tuhosti a hlavně malé tloušťky. Nabízejí vzduchovou neprůzvučnost od 51 do 69 dB při tloušťce od 100 do 150 mm, což uspokojí každého uživatele. I pro tyto typy stěn platí vše, co bylo řečeno výše ve vztahu ke změně desek i tloušťky konstrukce. Dodejme pouze, že norma opět v rámci jednoho bytu předepisuje stavební hodnotu vzduchové neprůzvučnosti 40 dB. Ale i zde se jedná o požadavek minimální a pro klid domova se vyplatí volit konstrukce s hodnotami vyššími.

Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)

Nízká hmotnost je bonusem navíc

O kvalitách a přednostech akusticky velmi efektivního materiálu svědčí skutečnost, že s pomocí sádrokartonových akustických předstěn se běžně vylepšují hodnoty původních stěn. Zapomenout bychom neměli také na hmotnost, která je samozřejmě u sádrokartonové konstrukce nižší, což je prospěšné nejen z pohledu statiky, ale i schopnosti snazší manipulace s materiálem. Přitom pracnost je vždy stejná. Přidejme ještě způsobilost zavěsit na stěnu těžší předměty, například kuchyňské skříňky. Vždyť do dutinové cihly lze zavěsit maximálně 17 kg na jednu hmoždinku, zatímco do desky Diamant až 55 kg dle typu hmoždinky. To je argument, který opravdu mnohé překvapí.

Uvedené výhody sádrokartonových konstrukcí vedly k tomu, že významné developerské firmy, jako je například Central Group, začaly suchou výstavbu využívat v daleko širším měřítku, než tomu bylo dosud zvykem. Příkladem je dokončený luxusní bytový komplex Harfa Design Residence v pražské Libni od architekta Vojtěcha Martínka (investorem je Central Group) nebo Bytový dům Karolína Plazza II v pražském Karlíně.

Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)Bytový komplex Harfa Design Residence (zdroj: Knauf)

www.knauf.cz

podle podkladů společnosti Knauf

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*