Projekty

Ředitelství vodních cest připravuje modernizaci plavebního stupně Srnojedy

Ředitelství vodních cest (ŘVC) připravuje modernizaci zdymadla Srnojedy na Labi. ČTK to zjistila v oznámení o hodnocení dopadů stavby na životní prostředí EIA. Záměr je součástí projektu splavnění Labe do Pardubic.

Součástí stavby bude kromě oprav zdí například modernizace vzpěrných vrat, výměna hydromotorů či výstavba nového velínu. Rovněž bude zřízena příjezdová komunikace, bude se modernizovat elektroinstalace, osvětlení, řídicí systém a ovládání plavební komory. Termíny zahájení a dokončení stavby nebyly stanoveny. Cena modernizace se dříve odhadovala na 420 miliónů korun včetně DPH.

Modernizaci zdymadla chystalo ŘVC už v roce 2007. Kvůli odporu ekologických organizací proti splavnění Labe a vleklosti povolovacího procesu však byl projekt pozastaven.

Zdymadlo v Srnojedech se nachází asi deset kilometrů proti proudu Labe nad Přeloučí. Bylo dokončeno v roce 1937. Plavební komora je nyní omezeně využívána pro místní osobní a rekreační plavbu. Umístěna je zde i malá vodní elektrárna s instalovaným výkonem asi dva megawatty.

Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic se ŘVC snaží prosadit zhruba 15 let. Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez, plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun. Postavení veřejného přístavu v Pardubicích má stát dalších asi 220 miliónů korun, silniční most mezi Valy a Mělicemi 200 miliónů korun.

Stavba kanálu by zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní. Zastánci splavnění tvrdí, že by se po vodě daly výhodně vozit nadměrné náklady a sypké materiály, například obilí, písek, hnojiva či posypové soli. Ekologové výhodnost lodní dopravy na tomto úseku Labe zpochybňují.

zpráva ČTK

O plavebním stupni Srnojedy na webu ŘVC.